Bard (źródło: Blog Google)
Bard (źródło: Blog Google)

Bard zyskuje nowe funkcje. Z jakich możemy skorzystać w Polsce?

Chatbot sztucznej inteligencji o nazwie Google Bard zyskuje dostęp do multimodalnego modelu Gemini Pro. Zaawansowana technologia trafia w ręce polskich użytkowników i obsługuje nasz rodzimy język. Jakie jeszcze aktualizacje pojawiły się w Bardzie?

Gemini Pro zintegrowany z Bardem

Google Bard to jeden najbardziej znanych i bezpłatnych chatbotów sztucznej inteligencji, jakie obsługują nasz rodzimy język. Z jego potencjału na terenie Polski możemy korzystać od lipca 2023 roku. Gigant jednak nie poprzestał na bocie, a zaangażował się w rozwój tego narzędzia AI i stworzył Gemini 1.0, czyli innowacyjną technologię, która została zaprezentowana w grudniu zeszłego roku.

Ten mulimodalny model językowy miał stać się podstawą generowania treści tekstowych, grafik, dźwięków, a nawet filmów i kodów programistycznych. Został on podzielony na trzy części w zależności od zadań, jakie otrzyma. Wśród nich pojawiła się wersja Nano dedykowana dla urządzeń mobilnych, Ultra, która sprosta trudniejszym zagadnieniom, a także Pro, uznawana za uniwersalną i przeznaczona do skalowania zróżnicowanych zadań.

Już w grudniu marka Google zintegrowała Barda z modelem Gemini w wersji Pro, jednak ta była dostępna w ograniczonej liczbie państw i obsługiwała wyłącznie język angielski. Teraz natomiast najnowsza i zaawansowana technologia trafia w ręce użytkowników z tych krajów, gdzie dotychczas możliwe było korzystanie z Barda, a więc m.in. do Polski. I co najważniejsze – model obsługuje nasz rodzimy język.

Aktualizacje Barda (źródło: Google)
Aktualizacje Barda (źródło: Google)

Nowe funkcje w chatbocie Google

Chatbot Bard zyskał także funkcję sprawdzania, dostępną w 40 językach. Opcja została ukryta pod kolorowym symbolem „G” marki Google. Po kliknięciu w charakterystyczną ikonkę bot samodzielnie sprawdzi treści internetowe, które potwierdziłyby jego odpowiedź. Bard wyróżnia odnalezienie podobnych treści w kolorze zielonym wraz z odnośnikiem do konkretnego źródła. Dodatkowo sugeruje trzy zagadnienia pomocnicze dla danego zakresu tematycznego. Gdy użytkownik kliknie w jedno z nich, bot przekierowuje użytkownika do wyszukiwarki Google, gdzie można pogłębić swoją wiedzę.

Funkcja sprawdzania odpowiedzi Barda (źródło: Google)
Funkcja sprawdzania odpowiedzi Barda (źródło: Google)

Technologiczny gigant udostępnił także Imagen 2, czyli generator obrazów, z którego można skorzystać bezpośrednio w Bardzie. Niestety funkcja ta nie obsługuje języka polskiego i nie jest dostępna na terenie naszego kraju. Google w swoim artykule na temat nowych funkcji bota wspomniał również o wykorzystywaniu narzędzia SynthID, którego zadaniem jest cyfrowe lokowanie znaków wodnych wewnątrz pikseli generowanych obrazów, aby możliwe było odróżnienie ich od wizualizacji tworzonych przez człowieka.