Naukowcy z Uniwersytetu Nanyang Technological w Singapurze opracowali innowacyjny rodzaj betonu, który zmniejszy zanieczyszczenie środowiska. Biocement, wykonany z różnego rodzaju odpadów, może być powszechnie używany w przyszłości.
Jak duży wpływ na środowisko wywierają materiały budowlane?
Według danych Komisji Europejskiej, produkcja betonu może odpowiadać nawet od 5% do 8,5% światowej rocznej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Jest to szczególnie ważne pod względem tego, że ludzkość musi na każdy możliwy sposób redukować swój wpływ na środowisko.
Produkt naukowców z Singapuru jest całkowicie wykonany z materiałów, takich jak odpadki generowane przez różnego rodzaju ssaki. Dla niektórych może to brzmieć odpychająco, lecz patrząc na trendy pro-ekologiczne – pomysł powinien zyskać dużą popularność.
Profesor Chu Jian, który przewodniczy zespołowi do spraw ekologicznej inżynierii, poinformował, że ich rewolucyjny cement ma potencjał być tańszą i bardziej sprzyjającą środowisku alternatywą. Nie dość, że produkt opracowany przez singapurski uniwersytet nie wywiera tak dużego wpływu na środowisko, to jeszcze podnosi standard ziemi, na której się znajduje poprzez jej utwardzanie.
Co ciekawe, biocement nie musi być rozgrzany do wysokich temperatur, aby móc go formować w odróżnieniu do standardowego betonu. Dzięki swoim poszerzonym możliwościom, idealnie sprawdzi się do walki z korozją. Ponadto, jest w stanie zapobiegać zjawisku pochłaniania plaży przez morze. Jest to o tyle istotne, że obecnie obserwuje się niepokojące zjawisko podnoszenia się poziomu mórz i oceanów.
Testowanie wynalazku odbywa się już w singapurskim East Coast Park. Służy tam on do utwardzania plaży poprzez wykorzystanie biocementu na górną warstwę piasku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, piasek nie jest wymywany do morza.