Wodna analityczna bojka (źródło: T-Mobile)
Wodna analityczna bojka (źródło: T-Mobile)

Na Odrze zwodowano bojkę analityczną. Będzie kontrolowała stan wody

Zanieczyszczenia rzek mogą nieść za sobą realne niebezpieczeństwa, o których niestety w zeszłym roku wiele słyszeliśmy. Dlatego też firma T-Mobile oraz Miasto Wrocław, chcąc odpowiednio wcześnie wykrywać zagrożenia, zdecydowali się zwodować bojkę analityczną. Ma ona w sposób zdalny kontrolować parametry rzeki.

Zaangażowanie w ochronę rzeki Odry

Po zeszłorocznych wydarzeniach, kiedy to w Odrze masowo wymierały ryby, niektóre firmy i organy postanowiły zaangażować się w ochronę tego wodnego ekosystemu. W tym celu jeden z większych operatorów w Polsce zwodował analityczną bojkę, dzięki której wszelkie odchylenia od normy będą wykrywane odpowiednio wcześnie, co pozwoli na szybszą reakcję.

Wodna analityczna bojka (źródło: T-Mobile)
Wodna analityczna bojka (źródło: T-Mobile Polska)

Wodna, analityczna bojka, została umieszczona w wyznaczonym punkcie Odry. Jej zadaniem będzie pomiar takich parametrów, jak koncentracja zawiesiny, zawartość tlenu rozpuszczonego, temperatura, poziom pH, a także przewodność.

Sukcesywnie zbierane dane będą przesyłane do dedykowanej aplikacji, skąd w sposób zdalny odpowiednie jednostki naukowe, będą informowane o wartościach poszczególnych wskaźników.

Ekologiczna działalność

Wodowanie analitycznej bojki odbyło się w czasie obchodów wrocławskich Dni Odry, trwających w tym roku przez 9 dni. Podczas święta mieszkańcy i turyści mogli uczestniczyć w licznych atrakcjach oraz cyklu debat związanymi z tematyką zagrożeń dla wodnego ekosystemu tej rzeki, gdzie poruszano także problematykę metod ich zapobiegania.