Pełnokolorowy wyświetlacz microLED UHD (źródło: Q-Pixel Inc.)
Pełnokolorowy wyświetlacz microLED UHD (źródło: Q-Pixel Inc.)

Ten kolorowy wyświetlacz UHD microLED osiąga rozdzielczość 5000 pikseli. Pierwszy taki na świecie

Q-Pixel ogłosił, że wprowadza pierwszy na świecie wyświetlacz UHD microLED o ultrawysokiej rozdzielczości, który oddaje pełnię kolorów. Kluczem do tego innowacyjnego rozwiązania była zastrzeżona technologia Polychromatic microLED RGB.

Diody LED i ich stuletni rozwój

Jak zaznacza firma, od wynalezienia pierwszej diody elektroluminescencyjnej, czyli LED, upłynęło już sto lat. W tym czasie prężny rozwój technologii pozwolił na wszechobecne wprowadzenie tego rozwiązania w postaci oświetlenia.

Pełnokolorowy wyświetlacz UHD microLED (źródło: Q-Pixel Inc.)
Pełnokolorowy wyświetlacz UHD microLED (źródło: Q-Pixel Inc.)

Z czasem jednak pojawiły się diody microLED, które umożliwiają zmniejszenie zużycia energii, skrócenie czasu reakcji czy powiększenie gęstości pikseli. Takie parametry z kolei przekładają się na lepszą rozdzielczość i wydajność wyświetlaczy.

Mimo to, dotarliśmy teraz do etapu, kiedy technika LED rozwija się jeszcze bardziej, a za rewolucyjny przełom odpowiedzialny jest startup Q-Pixel Inc. Jego zespół naukowy opracował nową i zastrzeżoną technologię, znaną pod nazwą Polychromatic microLED RGB.

Kolorowy microLED, który zachwyci jakością

Opracowany przez Q-Pixel wyświetlacz ma dostęp do pełnej gamy kolorów, a jego gęstość pikseli jest największa na świecie i osiąga 5000 pikseli na każdy cal. Dotychczasowy rekord świata wynosi 2000 pikseli, więc trzeba przyznać, że osiągnięcie to jest naprawdę zaskakujące.

Zastrzeżona technologia Polychromatic microLED pozwala na pełne wyregulowanie kolorów w każdym z 4-mikronowych pikseli. Opracowane przez Q-Pixel diody microLED są w stanie wyeliminować konieczność użycia systemu montażu pick-and-place, bezpośrednio wpływającego na produkowanie diod LED-owych.

Rozwiązanie nieco przypomina technologię naukowców z MIT, którzy w lutym br. ogłosili opracowanie procesu opartego o hodowanie pionowo ułożonych ultracienkich membran w trzech kolorach. W tym przypadku naukowcy również uzyskali gęstość na poziomie 5000 pikseli.

Firma wspomina o współpracy z instytutami badawczymi, co może sugerować, że technologia Polychromatic RGB microLED jest dokładnie tym samym rozwiązaniem.