Już niedługo nastąpi zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Ma być to udogodnienie dla aktualnych odbiorców – ma wpłynąć na poprawę jakości nadawanych kanałów. Jednak nie każdy telewizor będzie w stanie je odbierać, co oznacza, że może zajść potrzeba zakupu nowego TV bądź dekodera. Często wiąże się to z niezłym wydatkiem. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę dotyczącą wsparcia zakupu tych urządzeń.
Rząd przyjął projekt ustawy przygotowanej przez Janusza Cieszyńskiego już na początku lutego. Początkowo zakładał on wsparcie, w postaci bonu 100 złotego, tylko zakupu samego dekodera, jednak po poprawkach rozszerzono także możliwość finansowania nabycia nowego odbiornika telewizyjnego. Ustawa została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę, o czym poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.
Rząd proponuje wsparcie w postaci bonu 100 złotych
Jak wynika z ostatnich badań, w Polsce w ponad 2 mln domów znajduje się zbyt stary odbiornik telewizyjny bądź dekoder bez możliwości odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Niestety, zmiana systemu na DVB-T2/HEVC poniekąd wymusza na nas zakup nowego sprzętu z lepszymi parametrami. Warto to zrobić, gdyż po wymianie otrzymać mamy nie tylko lepszą jakość odbioru, ale również większą liczbę bezpłatnych programów telewizyjnych.
Wsparcie w postaci świadczenia o wysokości 100 złotych zapewne docenią osoby planujące zmianę. Dzięki wykorzystaniu bonu pokryjemy częściowo lub nawet w całości zakup nowego, potrzebnego nam urządzenia.
Jak otrzymać dopłatę?
Według założeń, aby stać się beneficjentem, należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Może to zrobić jedna osoba z gospodarstwa domowego. Oświadcza w nim, że ze względu na trudną sytuację materialną nie jest ona w stanie sfinansować samodzielnie zakupu nowego urządzenia. Dokumenty można złożyć elektronicznie, poprzez platformę gov.pl, ale również drogą tradycyjną poprzez Pocztę Polską. Po pozytywnym ich rozpatrzeniu otrzymamy kod na adres e-mail, bądź listownie, którym zapłacimy podczas zakupów w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe.
Jak sprawdzić, czy czeka nas wymiana sprzętu?
Aby móc cieszyć się z telewizji nadawanej w nowym standardzie, należy posiadać telewizor wyposażony w zintegrowany tuner DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC lub tuner zewnętrzny DVBT2/HEVC. Jak sprawidzić, czy mamy go u siebie? Wystaczy wejść na kanał 28, gdzie została uruchomiona plansza Sprawdzam TV. Jeśli na odbiorniku widzimy animację z komunikatem, to znaczy, że nie musimy niczego kupować. Analogicznie – jeśli nie widzimy, czeka nas wymiana.
Kiedy nastąpi zmiana nadawania ?
Wprowadzenie nowego standardu będzie obywać się etapami. Proces rozpocznie województwo dolnośląskie i lubuskie 28 marca 2022 roku. Następne etapy wyglądają następująco:
- 25 kwietnia 2022 roku – województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
- 23 maja 2022 roku – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
- 27 czerwca 2022 roku – województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.