Nowy standard TV naziemnej już niedługo. Jak otrzymać bon na dekoder lub telewizor?
pixabay

Nowy standard TV naziemnej już niedługo. Jak otrzymać bon na dekoder lub telewizor?

Już niedługo nastąpi zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Ma być to udogodnienie dla aktualnych odbiorców – ma wpłynąć na poprawę jakości nadawanych kanałów. Jednak nie każdy telewizor będzie w stanie je odbierać, co oznacza, że może zajść potrzeba zakupu nowego TV bądź dekodera. Często wiąże się to z niezłym wydatkiem. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę dotyczącą wsparcia zakupu tych urządzeń.

Rząd przyjął projekt ustawy przygotowanej przez Janusza Cieszyńskiego już na początku lutego. Początkowo zakładał on wsparcie, w postaci bonu 100 złotego, tylko zakupu samego dekodera, jednak po poprawkach rozszerzono także możliwość finansowania nabycia nowego odbiornika telewizyjnego. Ustawa została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę, o czym poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.

Rząd proponuje wsparcie w postaci bonu 100 złotych

Jak wynika z ostatnich badań, w Polsce w ponad 2 mln domów znajduje się zbyt stary odbiornik telewizyjny bądź dekoder bez możliwości odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Niestety, zmiana systemu na DVB-T2/HEVC poniekąd wymusza na nas zakup nowego sprzętu z lepszymi parametrami. Warto to zrobić, gdyż po wymianie otrzymać mamy nie tylko lepszą jakość odbioru, ale również większą liczbę bezpłatnych programów telewizyjnych.

Wsparcie w postaci świadczenia o wysokości 100 złotych zapewne docenią osoby planujące zmianę. Dzięki wykorzystaniu bonu pokryjemy częściowo lub nawet w całości zakup nowego, potrzebnego nam urządzenia.

Jak otrzymać dopłatę?

Według założeń, aby stać się beneficjentem, należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Może to zrobić jedna osoba z gospodarstwa domowego. Oświadcza w nim, że ze względu na trudną sytuację materialną nie jest ona w stanie sfinansować samodzielnie zakupu nowego urządzenia. Dokumenty można złożyć elektronicznie, poprzez platformę gov.pl, ale również drogą tradycyjną poprzez Pocztę Polską. Po pozytywnym ich rozpatrzeniu otrzymamy kod na adres e-mail, bądź listownie, którym zapłacimy podczas zakupów w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe.

Jak sprawdzić, czy czeka nas wymiana sprzętu?

Aby móc cieszyć się z telewizji nadawanej w nowym standardzie, należy posiadać telewizor wyposażony w zintegrowany tuner DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC lub tuner zewnętrzny DVBT2/HEVC. Jak sprawidzić, czy mamy go u siebie? Wystaczy wejść na kanał 28, gdzie została uruchomiona plansza Sprawdzam TV. Jeśli na odbiorniku widzimy animację z komunikatem, to znaczy, że nie musimy niczego kupować. Analogicznie – jeśli nie widzimy, czeka nas wymiana.

Kiedy nastąpi zmiana nadawania ?

Wprowadzenie nowego standardu będzie obywać się etapami. Proces rozpocznie województwo dolnośląskie i lubuskie 28 marca 2022 roku. Następne etapy wyglądają następująco:

  • 25 kwietnia 2022 roku – województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
  • 23 maja 2022 roku – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
  • 27 czerwca 2022 roku – województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.