Automaty do przyjmowania zużytych butelek staną przy kilku Lidlach w kraju. W zamian za oddanie plastikowych butelek, klient otrzyma bon na zakupy w dyskoncie. Zobacz, według jakich zasad działa butelkomat Lidla.
Lidl wprowadza w Polsce usługę butelkomatów
Zalewające świat sterty śmieci mogą trafić do drugiego obiegu dzięki sprytnemu wynalazkowi butelkomatów. Według rządowych doniesień, system kaucyjny ma wkrótce wejść do całej Polski. Umożliwi to oddawanie butelek szklanych, plastikowych i aluminiowych puszek w zamian za bony na zakupy lub pieniądze.
Lidl zdążył wyprzedzić rządowe plany. Znana już na zachodzie usługa automatów na zużyte butelki PET powoli pojawia się w Polsce.
Pierwsze butelkomaty na plastik staną w sklepach Lidl w Poznaniu i Swarzędzu. Ta prosta maszyna w odsłonie Lidla zachęca ludzi do segregacji odpadów w zamian za bon na zakupy w dyskoncie.
Aby butelka została uznana przez automat musi spełniać kilka kryteriów:
- pojemność od 0,3 do 3 litrów,
- nie mogą być zgniecone albo uszkodzone,
- muszą mieć etykietę z czytelnym kodem kreskowym,
- nie mogą być zabrudzone lub mieścić w sobie resztek płynów.
W przypadku Lidla, do oddania butelek również nie trzeba posiadać paragonu.
Jedna przyjęta butelka to równowartość 5 groszy. Dyskont informuje również, że maksymalna liczba butelek, którą można oddać za jednym razem, nie może przekroczyć równowartości 70 złotych.
Idea jest świetna, ale czy 5 groszy naprawdę zachęci klientów do korzystania z automatu? Zwłaszcza, że butelki należałoby przetransportować do niego niezgniecione…
Gdzie znajdziemy butelkomaty Lidla?
Pierwsze butelkomaty Lidl postawił w Poznaniu przy ulicach: Kościelnej 40, Matyi 2, Warszawskiej 26A, Ku Cytadeli 2 i Piątkowskiej 64 oraz w Swarzędzu przy ul. Polnej 23.
Otrzymany kupon można zrealizować w ciągu 100 dni, ale tylko w sklepie, w którym umieszczony był butelkomat.
Czy tyle wystarczy, żeby zachęcić Polaków do przetwarzania plastiku?