piłka nożna
piłka nożna

Sztuczna inteligencja uczy się grać w piłkę

Firma DeepMind, przejęta swego czasu przez Google, szybko stała się jednym z liderów rozwoju sztucznej inteligencji. Ma na swoim koncie już niemałe sukcesy, gdyż to właśnie ona stworzyła sieć neuronową, która uczy się grać w gry komputerowe w sposób, w jaki potrafią robić to ludzie. Idąc za ciosem, właśnie rozpoczęła kolejny projekt. Tym razem model sztucznej inteligencji, dzięki głębokiemu uczeniu, opanował grę w piłkę nożną.

Sztuczna inteligencja gra w piłkę

Zespół naukowców z oddziału Google Deep Mind w Londynie zaprezentował swój najnowszy projekt, w którym animowani gracze nauczyli się grać w piłkę nożną na ekranie komputera. Wszelkie zasady zostały tam zastosowane tak jak w realnej grze, jednak nie wprowadzono ich do systemu. Każdy element rozgrywki, czyli na przykład chodzenie czy bieganie, AI nauczyło się samo, bez żadnej pomocy. Przykładem byli rzeczywiści, żywi gracze.

AI gra w piłkę nożną
AI gra w piłkę nożną fot. science.org

Wyniki ich prac opublikowano w artykule znajdującym się w czasopiśmie Science Robotics. Czytamy w nim, że animowani gracze są zdolni do tego, by grać zarówno solo, jak i w drużynach. Oczywiście ten sposób uczenia się zajmuje znacznie więcej czasu niż czerpanie informacji z gotowych baz danych, jednak daje on zdecydowanie więcej możliwości. Tym sposobem sztuczna inteligencja poznała nie tylko podstawowe reguły, ale również nauczyła się poruszania niczym prawdziwi zawodnicy.

Jakie umiejętności gry przyswoiła AI?

Zespół DeepMind wyszkolił sztuczną tak, by była w stanie rozegrać mecz jeden na jednego, dwóch na dwóch oraz w standardowych składach. Cała akcja wygląda jak gra komputerowa, ale jest bardziej realistyczna, ponieważ gracze podejmują decyzje samodzielnie.

Warto tu dodać, że zaprezentowana wersja piłki nożnej nie jest całkowicie kompletna. Brak tutaj fauli, a przedstawione boisko otoczone jest niewidzialną ścianą, która zapobiega wypadaniu piłek poza jego teren. Mimo tych niewielkich niedociągnięć opisywany projekt pokazuje, jak wielki potencjał tkwi we współczesnej technologii.