Chiny chwalą się kolejnym zwycięstwem nad USA. Tym razem chodzi o patenty na AI
fot. via Gizmochina

Chiny chwalą się kolejnym zwycięstwem nad USA. Tym razem chodzi o patenty na AI

Walka technologiczna między USA a Chinami toczy się na wielu płaszczyznach. Jedną z nich są szeroko rozumiane nowe technologie.

Chiny zgłosiły więcej wniosków patentowych w dziedzinie AI od USA

Sztuczna Inteligencja (AI) jest narzędziem, które co raz częściej znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Tyczy się to nauki, pracy czy nawet rozrywki. Nic więc dziwnego, że hegemoni technologiczni jak Stany Zjednoczone czy Chiny prowadzą wyścig o to, kto lepiej i szybciej wprowadzi dane rozwiązanie na rynek.

Tym razem wygląda na to, że to Chiny zyskują przewagę nad USA. Oczywiście mowa tutaj o wnioskach patentowych, które nie zawsze w końcowym rozrachunku trafiają do użytkownika, ponieważ zanikają, wyparte przez inne, lepsze patenty.

Informację o tym, że Chiny zarejestrowały, po raz pierwszy w historii, więcej patentów dot. AI niż USA, przekazał na 7.Światowej Konferencji Internetowej (WIC) zastępca szefa Chińskiej Akademii Cyberprzestrzeni, Li Yuxiao. Według niego to właśnie Państwo Środka jest liderem w dziedzinie rozwiązań Sztucznej Inteligencji.

Chiny zgłosiły więcej patentów dot. AI niż USA (fot. SCMP)
Chiny zgłosiły więcej patentów dot. AI niż USA (fot. SCMP)

Zgodnie z raportem, Chiny tylko w zeszłym roku zgłosiły ponad 110 tysięcy różnego rodzaju patentów dot. AI. Doprowadziło to do tego, że chińskie przedsiębiorstwa mają zarejestrowanych więcej rozwiązań patentowych, niż Stany Zjednoczone. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku tego drugiego kraju nie znamy dokładnej liczby zgłoszonych patentów.

Oczywiście, państwa te rywalizują na wielu płaszczyznach, włączając w to np. sieć 5G czy chociażby komputery kwantowe. Choć wciąż trwają polityczne przepychanki, Chińczykom to nie przeszkadza i już tworzą długofalową strategię zaopatrzenia przedsiębiorstw w ich rozwiązania. Państwo Środka chce zostać światowym liderem w dziedzinie Sztucznej Inteligencji do końca 2030 roku, a zgłoszona liczba patentów dokładnie to potwierdza.