PLATIO to jeden z innowacyjnych, zrównoważonych i ekologicznych pomysłów, kierowany do inteligentnych miast świata. Pojedyncze kostki tworzą chodniki słoneczne, które powstają są z odpadów recyklingowanych i jednocześnie są w stanie produkować energię elektryczną.
Chodniki słoneczne w jednej z holenderskich gmin
PLATIO to autorska nawierzchnia, przypominająca kostkę brukową. Wytwarzana jest z odpadów pochodzących z recyklingu, a przy tym jest zdolna do wytwarzania energii elektrycznej. Najnowszy chodnik, oparty o te panele, został ostatnio otwarty na terenie gminy Groningen, zlokalizowanej w Holandii.
Nowo utworzone chodniki słoneczne zajmują powierzchnię 400 m2 i złożone zostały z ponad 2,5 tysiąca elementów PLATIO, co ma pozwolić na wyprodukowanie 53 MWh energii elektrycznej w ciągu roku, kompensując około 18 ton dwutlenku węgla. Wygenerowany prąd zapewni zasilanie gminnemu ratuszowi, a sam eksperyment stanowi część jednego z unijnych projektów, znanego pod nazwą Making City.
Rozwiązanie dla zrównoważonych i inteligentnych miast
Chodniki słoneczne znajdują zastosowanie jako ścieżka dla pieszych, natomiast technologia PLATIO może także odnaleźć się jako nawierzchnia dla rowerów. Gmina Groningen pragnie do 2035 roku stać się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, stąd pomysł na skorzystanie z tej innowacji. Szczególnie, że jest ona podwójnie zrównoważona i opiera się o jednoczesne wykorzystanie odpadów oraz produkowanie energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Celem europejskiego projektu Making City jest pokazanie metod i sposobów na to, aby miasta mogły stać się bardziej inteligentne i zrównoważone. Sama firma PLATIO natomiast działa już od kilku lat i pozwala na instalowanie swojego produktu nie tylko w miejscach publicznych smart miast. Chodniki słoneczne mogą być lokalizowane również na placach przydomowych czy nawet balkonach, stanowiąc źródło zielonej energii.