CliniNote (źródło: clininote.com)
CliniNote (źródło: clininote.com)

Polski startup ma zmienić sposób, w jaki lekarze tworzą notatki medyczne

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w różnych dziedzinach życia, jej wpływ rozciąga się także na onkologię. Zastosowanie AI w zarządzaniu danymi klinicznymi otwiera nowe możliwości dla szpitali onkologicznych, umożliwiając im lepszą opiekę nad pacjentami.

Przełomowa umowa

Niedawno doszło do ważnego przełomu, gdy firma CliniNote podpisała umowę z Novartisem dotyczącą wdrożenia cyfrowego rozwiązania w szpitalach onkologicznych, mającego na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do przygotowywania i analizowania danych klinicznych. Pierwszym szpitalem, który zaangażował się w to przedsięwzięcie, jest Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

Głównym celem współpracy jest zaimplementowanie technologii CliniNote, która umożliwia strukturyzowanie notatek medycznych. Technologia ta służy do pozyskiwania danych, które są niezbędne do obliczania mierników oceny i monitorowania kluczowych wskaźników jakości opieki nad pacjentami z rakiem piersi w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii.

CliniNote (źródło: clininote.com)
CliniNote (źródło: clininote.com)

Narzędzie AI wspierające lekarzy

Omawiany asystent CliniNote umożliwia pracę z danymi klinicznymi w czasie rzeczywistym, identyfikując i odpowiednio zapisując je już w trakcie ich tworzenia. Dzięki temu, informacje są dostępne natychmiast po zapisaniu notatki medycznej, co znacznie ułatwia przepływ danych, oszczędzając czas lekarzy.

Ta innowacja daje możliwość pozyskiwania tzw. danych rzeczywistych, które dotychczas były trudno dostępne, oraz podnosi efektywność różnych procesów, takich jak automatyzacja wprowadzania danych do eCRF (elektroniczny formularz raportujący) w badaniach klinicznych.

W oparciu o swobodny tekst wprowadzony przez lekarza i rozpoznany przez silnik NLP (natural language processing), program dostarcza wskazówek, jak sprawić, by zdanie było trafne, jasne, jednoznaczne i porównywalne niezależnie od języka, czy kraju, w którym zostało utworzone. Podczas jej tworzenia wirtualny, wielojęzyczny asystent, bazujący na AI analizuje tekst, sugeruje frazę i dopasowuje ją do fraz przechowywanych w słownikach. Ujednolicenie specyficznego słownictwa medycznego umożliwia swobodniejszą wymianę danych gromadzonych w notatkach medycznych.

Firma chce wprowadzić swoje rozwiązanie w 2024 r. na największe rynki europejskie, m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, a nawet w Stanach Zjednoczonych.

CliniNote - narzędzie dla lekarzy (źródło: clininote.com)
CliniNote – narzędzie dla lekarzy (źródło: clininote.com)

Nowa era w opiece onkologicznej

Zastosowanie sztucznej inteligencji w onkologii, ma potencjał do zmiany całego podejścia do opieki nad pacjentami. Dzięki zaawansowanemu zarządzaniu danymi klinicznymi, szpitale mogą oferować lepszą, bardziej skuteczną i efektywną pomoc choremu, co bez wątpienia jest ważnym krokiem w walce z chorobami onkologicznymi.