(źródło: CodiumAI)
(źródło: CodiumAI)

CodiumAI pomoże programistom sprawdzać logikę kodu automatycznie

Programiści mogą czuć się docenieni. Wreszcie ktoś postanowił zaoszczędzić trochę ich czasu i opracował CodiumAI, który automatycznie sprawdzi logikę kodu.

Narzędzia AI ułatwią pracę programistów

Narzędzia wspomagające programistów w tworzeniu kodu istnieją od wielu lat – również te, w których sprawdzane jest bezpieczeństwo i jego wydajność. Jednak brakuje narzędzi, które byłyby w stanie weryfikować logikę utworzonego kodu. Rozwiązanie znalazł Itamar Friedman, będący współzałożycielem i dyrektorem generalnym CodiumAI.

(źródło: CodiumAI)
(źródło: CodiumAI)

Jak twierdzi Friedman, spora część programistów opiera się o szablon kodu, który pozwala łatwo rozpocząć programowanie, a później sukcesywnie wypełniać kod. Zdarza się również, że specjaliści budują własne testy, które pozwalają sprawdzić logikę utworzonych kodów. Proces sprawdzania jest długi, żmudny, a odnalezienie błędów logicznych może zająć nawet połowę czasu, w którym tworzono kod. Teraz nie będzie to już konieczne.

CodiumAI zweryfikuje logikę kodu

Narzędzie automatycznie analizuje kod, a następnie generuje testy, które mogą zostać przez programistę dostosowane pod względem ich szczegółowości. Po dodaniu przez autora kodu uwag i instrukcji do utworzonych testów, sztuczna inteligencja przeprowadza kolejną weryfikację, tworząc nowy test, w oparciu o uwagi właściciela kodu.

Podczas powstawania CodiumAI stworzono nowy model językowy TestGPT, który pozwala na interaktywne analizowanie kodu, dokonanie moderacji oraz wyjaśniania powstałych w CodiumAI testów.

Inwestycja w firmę pochłonęła 11 milionów dolarów i była prowadzona we współpracy z Vine Ventures oraz TLV Partners, a zbudowanie nowego narzędzia wykorzystującego sztuczną inteligencję zajęło 9 miesięcy. Przedsiębiorstwo zatrudnia 15 osób i poszukuje kolejnych pracowników. Zaangażowało też tysiąc programistów, którzy testowali nowe narzędzie oraz zachęca kolejnych do dołączenia do tej grupy, udostępniając darmowy produkt.