Robot Digit współpracuje z ludźmi (źródło: Agility Robotics)
Robot Digit współpracuje z ludźmi (źródło: Agility Robotics)

Ten robot potrafi naprawdę dużo. Idealny kompan magazynierów i kurierów!

Firma Agility Robotics zaprezentowała nowego wielozadaniowego robota o imieniu Digit. Podobno ma być bezpiecznym i przyjaznym partnerem ludzkich pracowników. Czym się zajmuje?

Najnowszy robot odnajdzie się wśród ludzi

Nowa generacja robotów Digit została wprowadzona na rynek przez firmę Agility Robotics. Najnowszy wynalazek jest wielozadaniowym robotem, który dedykowany jest do pracy w logistyce i łatwo odnajdzie się w przestrzeniach, gdzie swoje obowiązki wykonują ludzcy pracownicy. Może być więc łatwo wdrożony w istniejących infrastrukturach, dzięki czemu nie jest konieczne wprowadzanie drogich modernizacji.

Robot Digit (źródło: Agility Robotics)
Robot Digit (źródło: Agility Robotics)

Jak twierdzi firma, roboty te od samego początku ich tworzenia były ukierunkowane na skoncentrowanie się na człowieku i jego umiejętnościach. Roboty były testowane w warunkach magazynowych, dzięki temu mogą teraz bezproblemowo współpracować i wspomagać ludzi w ich codziennej pracy, nie stwarzając przy tym żadnego zagrożenia.

Jak wygląda i co potrafi Digit?

Robot kształtem i rozmiarami przypomina człowieka, osiąga 175 centymetrów wzrostu i waży mniej niż 65 kilogramów. Jest w stanie przenosić obiekty o masie poniżej 16 kilogramów i może działać w trybie ciągłym przez 16 godzin. Digit samodzielnie łączy się ze stacją dokującą w momencie potrzeby naładowania jego baterii.

Robot Digit (źródło: Agility Robotics)
Robot Digit (źródło: Agility Robotics)

Nowy sprzęt Agility Robotics jest w stanie przemieszczać się do przodu, do tyłu, a także „ramię w ramię” i w pozycji kucającej. Może również obracać się w miejscu, podskakiwać i zeskakiwać oraz poruszać się po nieutwardzonym terenie takim, jak trawa, skały czy pokonywać przeszkody w formie krawężników.

Digit wykrywa osoby i bariery znajdujące się w jego pobliżu, obraca robotyczną głowę, aby móc patrzeć w innych kierunkach, może podnosić i odkładać przedmioty w wyznaczone miejsca. Posiada ramiona, dłonie i stopy, którymi może ochronić się przed upadkiem.

„Nasze roboty poruszają się bardziej jak ludzie niż stereotypowy sztywny robot. To sprawia, że robot jest bardziej efektywny w świecie zbudowanym dla ludzi.”

Jonathan Hurst, dyrektor techniczny Agility Robotics

Agility Robotics ma zamiar wprowadzać kolejne innowacje i wdrażać robota do cięższych oraz powtarzalnych prac. Na ten moment Digit zajmuje się przenoszeniem skrzynek czy paczek, jednak w przyszłości ma zajmować się rozładowywaniem dostaw czy nawet dostarczaniem przesyłek do indywidualnych klientów docelowych.

Przyszłość robota (źródło: Agility Robotics)
Przyszłość robota (źródło: Agility Robotics)