Meet your DJ (źródło: Spotify)
Meet your DJ (źródło: Spotify)

Spotify zatrudnia AI. W aplikacji pojawi się DJ ze sztuczną inteligencją

Użytkownicy Spotify w Kanadzie i USA właśnie uzyskali dostęp do DJ-a AI w aplikacji. Będzie odtwarzał muzykę i dodawał krótkie komentarze o utworach oraz wykonawcach.

Spotify korzysta ze sztucznej inteligencji

Spotify chce wykorzystać sztuczną inteligencję w swoim serwisie streamingowym, dającym dostęp do muzyki. Wprowadza więc do swojego systemu przewodnika o nazwie DJ. Przewodnik ten jest formą personalizacji, działającą w oparciu o sztuczną inteligencję.

Funkcja ta została wprowadzona do wersji beta i, jak twierdzi Spotify, zapewni „wyselekcjonowany zestaw muzyki”. Z informacji wynika, że do wyszukiwań mają być dołączane również komentarze na temat utworów czy wykonawców, dostosowane do użytkownika.

DJ AI (źródło: Spotify)
DJ AI (źródło: Spotify)

Nowy DJ Spotify ma również sortować pojawiające się nowe utwory, w oparciu o stare odtworzenia, a także przywrócić dawno niesłuchaną muzykę. Wszystko to działać ma dzięki DJ-owi AI oraz opinii dostarczanych przez użytkownika.

DJ dobierze muzykę do preferencji użytkownika

DJ Spotify ma za zadanie poznać muzyczny gust słuchacza, przywracać wspomnienia muzyczne sprzed lat czy też sugerować nowe utwory, które według sztucznej inteligencji mają spodobać się użytkownikowi. Dzięki temu, nowa wersja starego odtwarzacza, ma przybierać bardziej osobistą formę.

System został opracowany w oparciu o technologię OpenAI, będącą generatywną sztuczną inteligencją i przybrał formę dynamicznej platformy głosowej AI. Model głosu DJ-a Spotify oparty jest o głos dyrektora ds. partnerstw kulturalnych – Xaviera „X” Jerniganema. Możemy go znać z jednego z programów Spotify „The Get Up”.

DJ Spotify dostępny jest dla użytkowników Spotify Premium na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Aby go uruchomić wystarczy stuknąć w komunikat „Odtwórz na karcie DJ” w panelu głównej strony w aplikacji mobilnej, a AI zajmie się resztą i uruchomi repertuar muzyczny wraz z komentarzami DJ-a. Jeśli algorytm akurat nie trafi w nasz gust, można w łatwy sposób wyłączyć opcję DJ-a i wrócić do standardowego odtwarzania muzyki.