Akumulator LFP, źródło: Beny Electric
Akumulator LFP, źródło: Beny Electric

Domowy akumulator fotowoltaiczny, czyli jak magazynować wyprodukowaną energię

Producent falowników Beny Electric pokazał nowy rodzaj akumulatora o pojemności 2,5 kWh, który wpasowałby się w zastosowania na poziomie mieszkań. Dzięki niemu możliwe byłoby przechowywanie energii elektrycznej, wyprodukowanej przez indywidualne ogniwa fotowoltaiczne.

Energia z fotowoltaiki – jak ją przechowywać?

Fotowoltaika i jej instalacje biły w tym roku prawdziwe rekordy w ilości wyprodukowanej energii, jednak wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zmagazynować powstałą nadprodukcję prądu, by nie oddawać jej stosunkowo tanio do sieci. Dlatego też u chińskiego producenta komponentów i falowników zrodził się pomysł na wykonanie baterii LFP do użytku mieszkaniowego.

Firma Beny Electric, poza oprzyrządowaniem w obrębie fotowoltaicznych urządzeń, posiada w swojej ofercie także ładowarki do samochodów elektrycznych, które są idealnie dostosowane do akumulatorów LFP.

Akumulator LFP, źródło: Beny Electric
LFP, źródło: Beny Electric

Akumulator LFP rozwiązaniem magazynu energii

Wykonane urządzenie LFP osiągnęło wymiar 45 x 40 x 20 cm, a jego waga wynosi 32 kg. Akumulator Beny Electric ma pojemność 2,5 kWh i działa w oparciu o napięcie znamionowe wynoszące 48 V, natomiast napięcie robocze utrzymuje się w zakresie 44,8 V do 57,6 V.

Akumulator LFP, źródło: Beny Electric
Akumulator LFP, źródło: Beny Electric

Ten akumulator litowo-jonowy może działać w zakresie od -20 do 60 stopni Celsjusza i otrzymał stopień ochrony IP54. Według badań przeprowadzonych przez firmę, urządzenie może zostać naładowane i rozładowane aż 5 tysięcy razy.

Akumulator jest kompatybilny z większością falowników dostępnych na rynku, a dzięki modułowej konstrukcji urządzenia są bardziej mobilne, ich montaż jest łatwy, a maksymalna liczba modułów ułożonych jeden na drugim to 15 warstw.

Akumulator LFP, źródło: Beny Electric
ModułyLFP, źródło: Beny Electric

W urządzeniu przewidziano również możliwość tzw. szybkiego ładowania, co umożliwia osiągnięcie pełnego naładowania już w ciągu godziny. Ponadto LFP został zaprojektowany w taki sposób, aby wyprodukowane ciepło było odprowadzone w naturalny sposób, a inteligentny system ochrony pozwolił zachować urządzenie w dobrym stanie.