Elektrownia Dragon Class, źródło: Minesto
Elektrownia Dragon Class, źródło: Minesto

Dragon 4 wypłynął w morze i wyprodukował rekordową ilość energii!

Dragon Class, czyli seria projektów firmy Minesto, to małe elektrownie wykorzystujące technologię Deep Green. Nowa wersja Dragon 4 pobiła rekord w ilości wyprodukowanej energii, po tym, jak wyruszyła na wody w okolicach Wysp Owczych.

Seria Dragon Class, czyli wielki potencjał energetyczny

Seria Dragon Class to zestaw produktów, które są elektrowniami nowej generacji. Ich działanie opiera się o technologię stworzoną i opatentowaną przez firmę Minesto. Ta dość specyficzna elektrownia złożona jest z dwóch skrzydeł, turbiny, generatora, a także układu sterowania. Ponadto Dragon otrzymał rozpórki, które połączone są z przewodem, a ten z kolei dołączony jest do złącza zlokalizowanego na fundamencie dna morskiego.

Elektrownia Dragon Class, źródło: Minesto
Elektrownia Dragon Class, źródło: Minesto

Zasada działania Dragon 4 porównywana jest do zasady działania latawca, z tą różnicą, że elektrownia umieszczana jest w wodzie, w przeciwieństwie do latawca umieszczanego w powietrzu. Skrzydło urządzenia wykorzystuje hydrodynamikę siły nośnej, która wytwarzana jest przez prądy wodne. Prądy wodne natomiast ściśle zależą od względnego ruchu Ziemi, Słońca i Księżyca, dzięki czemu są praktycznie w 100% przewidywalne i stałe.

Zainstalowane stery oraz system sterowania pozwalają na samodzielnie wykonywanie ruchu w kształcie ósemki, co umożliwia generowanie kilkukrotnie większej prędkości wody, przepływającej przez turbinę. Następnie turbina odbiera i rozprasza otrzymaną moc, dzięki czemu dochodzi do wytworzenia energii elektrycznej, która już później przekierowywana jest do dna morskiego, skąd jest odprowadzana na ląd.

Elektrownia Dragon Class, źródło: Minesto
Elektrownia Dragon Class, źródło: Minesto

Rekordowe wydajności urządzeń Dragon Class

Zaprojektowane przez Minesto rozwiązanie to jedyne takie rozwiązanie na rynku, które działa w sposób ekonomiczny, w zarówno płytkiej, jak i głębokiej wodzie, a nawet tam, gdzie przepływ jest niski. Urządzenie może działać i generować energię przy jedynie 1,2 m/s prędkości pływu. Ostatnio Dragon użytkowany jest w rejonie Wysp Owczych, gdzie już w październiku i listopadzie wyprodukował rekordową moc.

Minesto ma zamiar rozwinąć swoją elektrownię Dragon 12 na skalę przemysłową i światową Dragon. Moc tego urządzenia osiąga 1,2 MW, a plany sięgają niedaleko, bo jedynie do wiosny 2023 roku.