roboty dostarczające jedzenie w lublinie
(fot. Lublin112.pl)

Roboty dostarczą jedzenie mieszkańcom Lublina. Poznajcie Kasię i Mateusza

Dzięki postępowi technologicznemu jesteśmy w stanie powierzać coraz więcej obowiązków robotom. Wśród nich znajduje się m.in. dostawa zamówionego jedzenia z restauracji. Testy takiej usługi właśnie rozpoczęły się w Lublinie, a realizacją zamówień zajęły się roboty o imionach Kasia oraz Mateusz.

Dostawa jedzenia robotem już w Polsce

Od kilku dni mieszkańcy Lublina mają okazję spotkać dwa małe roboty jeżdżące po centrum miasta. Zajmują się one dostarczaniem posiłków do klientów. Kasia oraz Mateusz, bo takie imiona im nadano, mają 60 cm wysokości i szerokości, szereg czujników oraz kamer i są półautonomiczne. Póki co zajmują się one wyłącznie dostarczaniem jedzenia z restauracji Chisza, zlokalizowanej w sercu stolicy Lubelszczyzny.

roboty dostarczające jedzenie w lublinie
(fot. Lublin112.pl)

Lokalizacja restauracji jest tutaj dość kluczowa, ponieważ roboty firmy Delivery Couple dostarczają jedzenie na odległość maksymalnie 3 km. Mają one być bowiem jedynie wsparciem dla kurierów dostarczających posiłki głodnym lublinianom, nie zaś całkowitym wyparciem ludzi z tego stanowiska.

Sergiusz Lebedyn, jeden z twórców projektu, wyjaśnia, że na pomysł stworzenia robota dostawczego zespół wpadł po obserwacji problemów, z jakimi borykają się zarówno osoby zamawiające jedzenie, jak i kurierzy dostarczający posiłki. Podkreśla on, że sytuacja jest znacznie lepsza w ciągu tygodnia, kiedy liczba zamówień jest niewielka, lecz w weekendy czas oczekiwania na zamówienie znacznie się wydłuża.

Co więcej, kurierzy muszą niejednokrotnie obsługiwać kilka zamówień na raz, przez co wielu klientów otrzymuje swoje zamówienia zimne lub uszkodzone. Dzięki robotom Delivery Couple, część dostaw w centrum miasta przestanie spoczywać na barkach dostawców, a ogólna jakość usług podniesie się.

Elektryczne i (pół)autonomiczne

Roboty, zajmujące się dostawą jedzenia w Lublinie, zasilane są akumulatorem, który zapewnia między 8 a 12 godzin pracy. Za sterowanie nimi odpowiadają obecnie w głównej mierze operatorzy, którzy nieustannie kontrolują trasę, jaką poruszają się Kasia i Mateusz.

Delivery Couple pragnie jednak, by w ciągu następnych dwóch lat roboty stały się niemal w pełni autonomiczne – celem firmy jest dopracowanie sztucznej inteligencji w taki sposób, by 90% decyzji na drodze było podejmowane przez AI. Póki co, urządzenia są w stanie samodzielnie się poruszać wyłącznie po ścieżkach rowerowych.

Obecnie we flocie Delivery Couple są, jak wskazuje nazwa, zaledwie dwa roboty, lecz w 2022 roku ma ich być już 40. Między 8 a 10 z nich pozostanie w Lublinie, reszta trafi do innych miast w Polsce.

Trwają prace nad budową kolejnego prototypu, który będzie wyposażony w więcej kół, co umożliwi mu pokonywanie wysokich krawężników. Zasięg nowego robota również ma się zwiększyć.