nvidia reopt schemat działania
(źródło: Nvidia)

Nvidia ReOpt – sztuczna inteligencja, która pozwala na szybszą dostawę… pizzy

Podczas sierpionowego wydarzenia GTC 2021, Nvidia zaprezentowała dość wyjątkowe AI. Dzięki jego implementacji możliwe będzie szybsze dostarczanie pizzy. Wykorzysta ono wydajność kart graficznych producenta do lepszego zarządzania logistyką ostatniej mili.

ReOpt, czyli logistyka poprzez GPU

Domino’s podkreśla, że nie jest pizzerią, która korzysta z nowoczesnych technologii, lecz firmą technologiczną, która dostarcza jedzenie. Firma inwestuje w takie rozwiązania, jak samochody autonomiczne czy aplikacje dla systemów infotainment. Domino’s ma zamiar jednak rozwijać się jeszcze bardziej i z pomocą producenta kart graficznych stara się rozwiązać kolejne problemy logistyczne.

Z danych podanych przez firmę wynika, że aż 53% kosztów dostawy wiąże się z tzw. ostatnią milą, czyli końcowym odcinkiem całego procesu. Są to wydatki generowane chociażby przez domy umiejscowione z dala od lokali czy też problemy związane z ruchem drogowym, takimi jak korki czy remonty dróg. Powodują one zmniejszenie efektywności dostaw i ich wydłużenie. A jak powszechnie wiadomo, czas to pieniądz.

Nowe narzędzie, które zostało zaprezentowane przez Nvidię, zostało nazwane ReOpt. Ma ono pomóc sieci lokali Domino’s Pizza na lepsze zarządzanie zamówieniami i pozwolić dostarczać klientom pizzę jeszcze szybciej niż dotychczas.

Nvidia podaje, że z wykorzystaniem mocy karty graficznej można wyznaczyć trasę dostawy 1000 zamówień w ciągu zaledwie trzech sekund. To samo zadanie zajmuje procesorowi przeciętnie aż 5 minut.

nvidia reopt schemat działania
(źródło: Nvidia)

Według Nvidii, AI może zmniejszyć koszty o 15%, co pozwoli zaoszczędzić miliardy dolarów. Wszystko dzięki wybieraniu najlepszej trasy do danego celu. Jak podaje, AI ReOpt jest w stanie w krótkim czasie obliczyć 87 miliardów tras do 14 miejsc i wybrać optymalną trasę.

Domino’s Pizza ma być pierwszą firmą, która wykorzysta ReOpt w swoich rozwiązaniach logistycznych. Wkrótce okaże się, czy tego typu narzędzie przyniesie firmie oszczędności. Jeśli sprawdzi się ono w praktyce, można się wkrótce spodziewać zastosowania sztucznej inteligencji w szerszej gamie branż borykających się z problemami logistycznymi.