Apple AirTag fot. oiot.pl
Apple AirTag fot. oiot.pl

Wygląda na to, że Huawei też chce mieć swój smart tag. Nadchodzi Huawei S-Tag

Wszystko wskazuje na to, że Huawei chce konkurować z Samsungiem, Oppo czy Apple na rynku inteligentnych urządzeń śledzących. W Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej przetwarzany jest właśnie wniosek patentowy o wiele zdradzającym tytule Huawei S-Tag.

Smart Tagi zyskują na popularności

W tym roku premierę miało kilkanaście modeli smart tagów, czyli urządzeń śledzących, które użytkownik może przyczepić do takich przedmiotów codziennego użytku, jak portfel, telefon, klucze, dziecko czy pies. Obiekty takie, mające zwiększoną tendencję do znikania z pola widzenia i gubienia się, mogą być dzięki tagom łatwo namierzone poprzez komunikację Bluetooth.

Co w sytuacji, gdy taki obiekt wyjdzie poza krótkodystansowy zasięg modułu Bluetooth? Producenci urządzeń rozwiązali ten problem poprzez lokalizację danego taga z użyciem telefonów innych użytkowników danej marki. Pomysł ten, choć wygodny, nie uniknął związanych z nim oczywistych problemów, takich jak możliwość niepożądanego śledzenia i stalkowania innych osób przy użyciu smart taga.

Mimo problemów, urządzenia te cieszą się zrozumiałą popularnością. Duzi gracze, jak Samsung czy Apple,  wypuścili już w tym roku swoje smart tagi: Galaxy SmartTag oraz AirTags. Mniejsi producenci takich urządzeń nie pozostają w tyle. Wygląda na to, że do tego grona chce dołączyć Huawei ze swoim Huawei S-Tag.

Patent Huawei s-tag (Źródło: EUIPO)
Patent Huawei s-tag (Źródło: EUIPO)

Huawei też chce mieć własny – Huawei S-Tag

Z informacji odkopanych przez LetsGoDigital wynika, że patent na Huawei S-Tag  został złożony 28 października w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i jest obecnie sprawdzany przez Urząd. Pod numerami klasy aplikacji – 9, 10 i 14 – kryją się smartwatche, smart okulary, pierścienie, programy komputerowe, trackery, urządzenia do pomiaru i przetwarzania danych, krokomierze, smartfony oraz urządzenia do analizy medycznej.

We wniosku brakuje jednak kategorii elektronicznych tagów. Może Huawei nie chce zdradzać wprost że pracuje nad tagiem śledzącym, a może pracuje nad urządzeniem do noszenia (np. wspomnianym pierścieniem lub opaską), wyposażonym w funkcje namierzającą.

Nie wiadomo na razie, kiedy przekonamy się, co konkretnie kryje nazwa Huawei S-Tag.