Drewniany chwytak robota (źródło: news.nus.edu.sg)
Drewniany chwytak robota (źródło: news.nus.edu.sg)

Roboty z drewnianymi rękoma napędzanymi wilgocią, temperaturą i światłem

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zrównoważyć potrzebę wysokotemperaturowych operacji w robotyce z miękkością i delikatnością, która pozwala na bezpieczne manipulowanie przedmiotami? Dzięki badaniom przeprowadzonym przez naukowców z Singapuru odpowiedź na to pytanie jest teraz prostsza: drewniany chwytak robotyczny.

Drewno — właściwości i potencjał

Drewno, materiał znany od niepamiętnych czasów, nadal znajduje nowe zastosowania w dziedzinie robotyki. Jak twierdzi dr Tan Swee Ching, jeden z naukowców biorących udział w pracach, ma ono doskonałe właściwości mechaniczne, naturalną zdolność do deformacji, jest dostępne w dużych ilościach, a także stosunkowo tanie. Co więcej, jego badania dowodzą, że zrobione z niego dłonie robotyczne mogą pokonać ograniczenia tradycyjnych siłowników i manipulatorów.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że ich napędami mogą być zmiany w wilgotności, temperaturze i świetle w otoczeniu. Tak, to właśnie one stymulują tę dłoń do działania! Co więcej, chwytak jest nie tylko wytrzymały na wysokie temperatury, ale również prosty do wytworzenia i działający nawet w bardzo gorącym środowisku, a przy tym wszystkim warto dodać, że wciąż zachowuje delikatność.

Zespół naukowców opracowujących drewniany chwytak (źródło: news.nus.edu.sg)
Zespół naukowców opracowujących drewniany chwytak (źródło: news.nus.edu.sg)

Drewniana dłoń po lupą

A jak to działa? Sekret leży w kawałkach klonu kanadyjskiego o grubości 0,5 mm, które zostały odpowiednio potraktowane i zmodyfikowane. Duże pory w drewnie wypełniono polimerem zwanym polipirolem (organiczny związek chemiczny z grupy polimerów przewodzących prąd elektryczny), aby materiał mógł łatwiej absorbować ciepło i światło. Zespół naukowców zastosował również nowy, na bazie niklu, żel higroskopijny do absorpcji wilgoci, co przyspiesza zmiany w kształcie chwytaka podczas ekspozycji na wysoką wilgotność.

Co dalej? Badacze mają nadzieję, że ich udoskonalony wynalazek znajdzie zastosowanie na przykład w straży pożarnej, gdzie mógłby pomóc strażakom w działaniach ratowniczych. Potencjał tych drewnianych dłoni jest na pewno ogromny, a ich unikalne cechy otwierają nowe horyzonty dla przyszłości robotyki.

To prawdziwe przetarcie szlaków, które pokazuje, że drewno i technologia idą w parze.