Robot Grain Weevil (Źródło: https://www.grainweevil.com/)
Robot Grain Weevil (Źródło: https://www.grainweevil.com/)

Ten słodziak to najlepszy przyjaciel rolnika — robot przerzuci każdy gram ziarna

Inżynierski duet ojca i syna z Nebraski zaprojektował robota przerzucającego ziarno dla znajomego rolnika celem poprawienia bezpieczeństwa pracowników fizycznych. Grain Weevil ciężkiej pracy się nie boi.

Technologia dobrym partnerem rolnika

Dzięki sztucznej inteligencji, zaawansowanej robotyce i system wizyjnym rolnictwo staje się coraz bezpieczniejsze, wydajniejsze i efektywniejsze kosztowo. Roboty rzucają wyzwanie szkodnikom, irytującym chwastom pod każdą postacią i strzegą pól uprawnych. Gdzie jeszcze mogą pomóc na farmie? Inżynierski duet Chada i Bena Johnsona ma na to świetny pomysł.

Opieka nad ziarnem przechowywanym w spichlerzach jest jednym z najbardziej uciążliwych i niebezpiecznych zadań rolników. Spiętrzone ziarno musi być co jakiś czas przerzucane, aby utrzymać dobry przepływ powietrza. Skorupy i mosty, które tworzą się na jego powierzchni, również muszą zostać rozbite, a ziarna gromadzące się wzdłuż ścian – przemieszane. Wreszcie, gdy ziarno jest usuwane ze zbiornika, należy je wepchnąć do ślimaka ekstrakcyjnego. Robienie tego wszystkiego ręcznie jest męczącą i niebezpieczną pracą, grożąca przysypaniem, urazem od ślimaka czy chorobami płuc przez wdychanie pyłu zbożowego.

Mając na uwadze te niebezpieczeństwa, Panowie Johnson stworzyli robota Grain Weevil.

Robot który wyręczy rolnika w niebezpiecznej pracy

Mierzący około pół metra długości i ważący 23 kg kwadratowy robot redystrybuuje zmagazynowane ziarno, poruszając się przez nie na dwóch zmotoryzowanych ślimakach. Jedno 20-minutowe ładowanie baterii wystarcza na od 90 minut do dwóch godzin pracy.

Jesteśmy na dobrej drodze do premiery późną jesienią, ale musimy dopasować się do przepisów dotyczących bezpieczeństwa produktu, zanim będziemy mogli wprowadzić go na szeroką skalę. Silosy na ziarno są klasyfikowane jako miejsca niebezpieczne ze względu na ryzyko wybuchu pyłu, więc robot musi przejść rygorystyczne testy bezpieczeństwa. Ostateczna cena zostanie ustalona po uzyskaniu wszystkich certyfikatów bezpieczeństwa, abyśmy mogli wyprodukować wysokiej jakości, bezpieczny produkt.

Chad Johnson, CEO Grain Weevil

Obecna wersja ma efektywność porównywalną do farmera z łopatą, i jest zdalnie sterowana z autonomią zainicjowaną przez człowieka – to znaczy, że samodzielnie wykonuje wzorce ruchu, ale główne decyzje nadal podejmuje człowiek. Oczekuje się, że do końca tego lata robot zostanie wyposażony w systemy autonomii na poziomie 2, wykonując wszystkie zadania, podczas gdy rolnik będzie po prostu je tylko nadzorował.