Robot Vulcan (Źródło: farmwise)
Robot Vulcan (Źródło: farmwise)

Oto robot Vulcan. Ma półtorej tony i morduje chwasty

Robot zbudowany przez firmę FarmWise rozpoznaje do 20 różnych gatunków chwastów naraz i wyrywa je przy pomocy potężnych ostrzy, oszczędzając plony i drastycznie zmniejszając ilość wymaganej pracy.

Kosmiczne technologie w służbie rolnictwa

Zaawansowane technologie angażujące sztuczną inteligencję, alternatywne źródła energii, robotykę i elektronikę to nie tylko domena nowoczesnych fabryk i statków kosmicznych — to rzeczywistość w gospodarstwach rolnych i na polach uprawnych. Oszczędność nawozów i pestycydów oferowana przez roboty, AI sterujące maszynami, urządzenia zasilane zielonymi źródłami energii pozwalają na znaczne podniesienie wydajności rolnictwa. Tego typu maszyną jest Vulcan — produkt stworzony przez firmę FarmWise, specjalizująca się w zaawansowanych technologiach rolniczych.

Po stworzeniu autonomicznego pojazdu do odchwaszczania, firma chce teraz zaproponować mniejsze urządzenie ciągnięte przez traktor, wyposażone w nie mniej zaawansowane funkcje. Vulcan, w zależności od modelu składa się z jednego lub trzech „łóżek”, z których każde jest w stanie pokryć od jednego do ośmiu rzędów roślin. Jeden moduł tego typu ma szerokość około 2 metrów. Łóżka składają się z zestawów zmotoryzowanych ostrzy do wyrywania chwastów oraz modułów inteligentnego skanowania roślin, w skład których wchodzą kamery, reflektory LED i mikroprocesor.

Robot Vulcan (Źródło: farmwise)
Robot Vulcan (Źródło: farmwise)

Potężna maszyna do zadań specjalnych

Vulcan może być używany w dzień i w nocy, na mokrych lub suchych polach. Robot ma stopień wodoodporności IP69, co oznacza, że może wytrzymać mycie pod ciśnieniem do 100 barów. Model z pojedynczym łóżkiem ma ważyć 1588 kg.

Robot, poruszając się ponad rzędami, wykorzystuje niestandardowe algorytmy oparte na uczeniu maszynowym, aby najpierw określić, które rośliny są chwastami, a następnie kierować ostrzami podczas wyrywania. System wie również, aby nie niszczyć roślin uprawnych – jest w stanie wizualnie rozpoznać 20 różnych odmian naraz.

Vulcan jest już dostępny w przedsprzedaży, a pierwsze dostawy planowane są na październik.