John Deere (Źródło:deere)
John Deere (Źródło:deere)

John Deere prezentuje robota do dawkowania nawozu

Amerykański koncern maszynowy ujawnił podczas CES 2023 swoje najnowsze urządzenie. Robot ExactShot sadzi ziarna i precyzyjnie aplikuje nawóz, zmniejszając zużycie chemikaliów o 60%.

Robotyka w służbie rolnictwa

Nowoczesne technologie stają się stałym elementem rolnictwa. Roboty, zwalczające chwasty, zarówno małych, jak i dużych rozmiarów, powoli wdrażane są do użytku komercyjnego. Eletryfikacja traktorów i wdrażanie alternatywnych źródeł zasilania również jest w toku. W tym technologicznym wyścigu nie odstają największe marki maszynowe, a CES 2023 to idealna szansa by pochwalić się nowymi zabawkami.

Robot John Deere ExactShot (Źródło:deere)
Robot John Deere ExactShot (Źródło:deere)

John Deere, amerykański gigant, producent maszyn rolniczych i leśnych, pokazał na targach robota sadzącego ExactShot. W swojej głównej prezentacji zarząd zaprezentował możliwości urządzenia mającego drastycznie ograniczyć zużycie nawozów aż o 60%. Wszystko dzięki czułym sensorom wykrywającym, kiedy pojedyncze ziarno trafia do gleby.

W momencie zasadzenia, system rozpyla potrzebną ilość nawozu, około 0,2 ml, bezpośrednio na ziarno. Urządzenie przemieszcza się z prędkością około 20 kilometrów na godzinę i jest w stanie zasadzić 44 miliony ziaren kukurydzy w ciągu dnia.

Robot John Deere ExactShot (Źródło:deere)
Robot John Deere ExactShot (Źródło:deere)

Rolnicze innowacje

Producent estymuje, że w samych tylko Stanach, podczas uprawy kukurydzy, Exactshot pomoże zaoszczędzić około 400 milionów litrów nawozu rocznie, i zapobiec spływaniu nawozu do zbiorników wodnych oraz wzrostowi szkodliwych chwastów.

Z racji dużego wpływu produkcji nawozów na emisję gazów cieplarnianych – urządzenie jest w stanie bezpośrednio wpłynąć na całe środowisko dzięki oszczędności i precyzji, jakie ze sobą niesie.

Wszystko, co robimy w firmie John Deere, koncentruje się na konkretnym celu i realnym wpływie. Opracowujemy technologie, które umożliwią naszym klientom dostarczanie żywności, paliw, włókien i infrastruktury, których potrzebuje nasza rosnąca globalna populacja. To jest sens naszych technologii – pomóc rolnikom zwiększać uprawy i oszczędzać.

Jahmy Hindman, dyrektor ds. technologii