Podwodny świat (źródło: Pixabay)
Podwodny świat, ocean, życie pod wodą (źródło: Pixabay)

Wydrukowana turbina wodna stworzy wir i wygeneruje prąd

Turbina SETUR, wykonana w technologii druku 3D, sama stworzy wir wodny, a wytworzony ruch wykorzysta do wygenerowania prądu elektrycznego. Jak to możliwe?

Potencjał wody w wytwarzaniu energii elektrycznej

Odnawialne źródła energii to nie tylko słońce czy wiatr, ale również woda, która swoją drogą wykazuje dość spory potencjał. Zazwyczaj energia wody wykorzystywana jest w elektrowniach wodnych, w tym w szczytowo-pompowych, gdzie zwykle pozyskuje się energię elektryczną na skutek zamiany energii potencjalnej na mechaniczną, która dzięki generatorom przetwarzana jest na prąd.

Jednak potencjał wody może być także wykorzystany w turbinach, które przetwarzają wiry wodne w energię elektryczną. Taki właśnie pomysł wykorzystała firma Vortex Hydrokinetics i opracowała turbinę SETUR pozbawioną łopat.

Turbina SETUR, źródło: Vortex Hydrokinetics
SETUR, źródło: Vortex Hydrokinetics

Turbina SETUR – wytworzy wir i wygeneruje prąd

Urządzenie produkuje prąd w miejscach, gdzie przepływająca woda otrzymuje niskie prędkości i głębokość maksymalną do 50 metrów, czyli m. in. jest w stanie wykorzystać prądy i pływy oceaniczne, rzeki, kanały, a także odpływy przemysłowe, rurociągi czy systemy burzowe.

Turbina SETUR została w wydrukowana i wykorzystuje zjawisko tworzenia wiru do produkcji prądu. Urządzenie może być potraktowane jednostkowo, a także może tworzyć zespoły turbin oraz sporych rozmiarów farmy wodne.

Turbina SETUR przyjęła formę przypominającą bombę i została wyposażona w wirnik oraz stojan, które podczas spoczynku są ułożone współosiowo, co jednak nie jest stabilne. Podczas przepływu wody przez wirnik szczelina staje się asymetryczna, a wirnik, będący z jednej strony przytwierdzony, z drugiej wychyla się z położenia współosiowego, dzięki czemu dochodzi do obrotu wpływającej wody, a to generuje powstanie wiru.

Firma Vortex Hydrokinetics LLC wprowadziła możliwość zakupienia turbin SETUR, które dostępne są w dwóch modelach o różnych mocach – 500 W oraz 5000 W. Koszt mniejszej turbiny to około 3 tysiące euro, natomiast większej około 20 tysięcy euro.