EZVIZ C6 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Recenzja kamerki do domowego monitoringu EZVIZ C6 z nagrywaniem w 2K

Kamerki do domowego monitoringu stają się coraz bardziej rozbudowane. Przykładowo, EZVIZ C6 wyposażona jest nie tylko w sensor, pozwalający na nagrywanie w rozdzielczości 2K, ale także w szereg opcji wspieranych przez sztuczną inteligencję. Czy to jednak wystarczy, żeby był to sprzęt warty naszej uwagi? Zapraszam na test.

Wideorecenzja

Zawartość opakowania i obudowa

Po otworzeniu opakowania znajdziemy praktycznie kompletny zestaw niezbędny w codziennym użytkowaniu. Składa się on z:

  • kamerki EZVIZ C6,
  • instrukcji obsługi,
  • zasilacza,
  • zestawu montażowego z kołkami i śrubami,
  • przewodu zasilającego z przewodem microUSB.

Trochę szkoda, że nie jest to przewód USB typu C. Jest to jednak już standard stosowany w praktycznie każdym nowym urządzeniu. Poza tym warto wiedzieć, że w zestawie nie znajdziemy karty microSD do zapisywania nagrań. Jeśli więc będziemy chcieli rejestrować to, co dzieje się przed obiektywem, musimy samodzielnie ją dokupić. Obsługiwane maksymalnie będą karty o pojemności 256 GB.

EZVIZ C6 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
EZVIZ C6 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Sama obudowa kamerki może się podobać. To mała kopuła, która wygląda dość elegancko i została solidnie wykonana. W większości mamy tu białe tworzywo sztuczne, jedynie na środku jest czarna wstawka z ruchomym modułem ruszającym się do góry i do dołu. Ciekawostką jest to, że gdy tę czarną wstawkę przesuniemy maksymalnie do góry, znajdziemy slot na karty microSD – a to oznacza, że osoba nieuprawniona prawdopodobnie jej nie znajdzie. Poza tym jest tutaj także klawisz reset.

Producent pomyślał także o małym, fajnym dodatku, w postaci narysowanej śpiącej minki. Informuje ona o tym, że kamera jest dezaktywowana, a obraz nie jest rejestrowany. Zresztą, obiektyw też wtedy jest fizycznie zakrywany przez część obudowy, więc nie ma możliwości podejrzenia zdarzeń przed obiektywem.

Na tyle znajdziemy złącze do zasilania microUSB. Poza tym mamy jeszcze gniazdo internetowe, ponieważ kamerka może zapewniać łączność z siecią bezprzewodowo, ale także właśnie za pomocą przewodu internetowego. Co więcej, łączność bezprzewodowa jest możliwa w dwóch zakresach, więc możemy skorzystać zarówno z WiFi 2,4 GHz, jak i 5 GHz.

Wbudowane oczko aparatu pozwala na rejestrację obrazu w rozdzielczości 2K. Dzięki temu obraz będzie szczegółowy, nawet gdy przybliżymy sobie poszczególne elementy, chociażby gdybyśmy chcieli przybliżyć twarz. Dodatkowo mamy tutaj też wbudowane diody na podczerwień, które pozwalają widzieć wszystko to, co dzieje się przed kamerką, nawet w całkowitej ciemności.

Konfiguracja aplikacji EZVIZ i jej funkcjonalność

Do obsługi kamerki EZVIZ C6 potrzebujemy aplikacji EZVIZ, która jest dostępna na Androida oraz iOS. Konfiguracja jest tutaj całkiem prosta. Wystarczy przejść do sekcji dodawania nowego sprzętu, następnie wybrać zakładkę i zeskanować kod na urządzeniu. Oczywiście musimy też podać hasło do domowego WiFi lub podłączyć przewód internetowy, żeby umożliwić zdalne korzystanie z urządzenia. Możemy także podać chociażby nazwę czy hasło bezpieczeństwa… no i tak naprawdę gotowe.

W aplikacji od razu mamy podgląd tego, co dzieje się przed kamerką. W każdym momencie możemy sobie zatrzymać takie nagranie oraz włączać lub wyłączać dźwięk. Poza tym mamy klawisze do sterowania kamerką, dzięki ruchomym modułom, które pozwalają na obracanie się na boki, a także do góry i na dół. Dzięki temu kamerka zapewnia pełny podgląd tego, co dzieje się w naszym mieszkaniu w 360 stopniach – dookoła.

Kolejny klawisz to mikrofon, który pozwoli nam uruchomić połączenie głosowe z kamerką, jeżeli chcemy coś powiedzieć do osoby przed obiektywem. Niżej mamy oś czasu ze wszystkimi nagraniami zarejestrowanymi w urządzeniu. Takie nagrania mogą zapisywać się na karcie pamięci, która jest włożona do urządzenia, a oprócz tego możemy skorzystać z nagrywania chmurze. Dzięki temu nasze nagrania będą w pełni bezpieczne, nawet jeżeli ktoś ukradnie kamerkę, wyjmie kartę, odetnie zasilanie czy cokolwiek innego by się tutaj zadziało. Producent na start też daje nam darmowy okres próbny, żebyśmy mogli wypróbować sobie jej działanie i dopiero po jego upłynięciu możemy ewentualnie przedłużyć subskrypcję.

Pod osią czasu znajdziemy klawisze pozwalające na zrobienie zdjęcia lub zarejestrowanie tego, co dzieje się aktualnie przed kamerką. Takie nagranie czy zdjęcie zapiszemy od razu do pamięci smartfona. Dalej mamy ponownie klawisze do sterowania obrotem modułów, możliwość uruchomienia mikrofonu, a kolejny przycisk to „Definicja”, co pozwala zdefiniować w jakiej rozdzielczości będzie rejestrowany podgląd.

Możemy też uruchomić tryb prywatności, który dezaktywuje się unosząc obiektyw maksymalnie do góry. Dalej mamy kolejną ciekawą rzecz, czyli zdjęcie 360°. Ta funkcja zarejestruje wszystko to, co dzieje się dookoła, tworząc zdjęcie całego pomieszczenia. Po zrobieniu takiego zdjęcia możemy też wybierać punkty, do których chcemy przejść, co też ułatwia sprawne poruszanie się kamerki w celu uzyskiwania podglądu dokładnie tam, gdzie akurat mamy potrzebę.

W prawym górnym rogu znajdziemy jeszcze kilka opcji i ustawień. Pierwsza z nich to detekcja inteligentna. Kamerka jest bowiem wyposażona w szereg różnych technologii opartych o sztuczną inteligencję, urozmaicających działanie. Podstawą jest to, że urządzenie rozpoznaje osoby i zwierzęta. Dzięki temu możemy zdefiniować, że tylko w przypadku gdy zwierzę lub człowiek się poruszy, to rozpocznie się nagrywanie lub otrzymamy powiadomienie na smartfona. Tak więc, na przykład, gdy mamy robota sprzątającego i przejedzie on w polu widzenia kamerki, nie otrzymamy żadnego alarmu. Dodatkowo możemy uruchomić detekcję głosu, czyli nagrywanie i powiadomienia w przypadku wykrycia większego hałasu w mikrofonach EZVIZ C6.

Ciekawostką jest także możliwość uruchomienia gestu ręką. Działa to w taki sposób, że gdy podniesiemy rękę i pomachamy do kamerki, zostanie uruchomione połączenie na smartfona pozwalające na skomunikowanie się z użytkownikiem aplikacji przez osobę stojącą przed kamerką. Działa to w postaci jakby jednostronnego połączenia wideo – my będziemy widzieli i słyszeli osobę przed kamerką, a ona nas już tylko usłyszy. To ciekawy dodatek, który może przydać się chociażby wśród osób z dziećmi lub opiekujących się osobami starszymi.

Dalej w ustawieniach możemy zarządzać powiadomieniami, kiedy będziemy je otrzymywać, a także jak głośne będą to alerty. Możemy także ustawiać czy ma być rejestrowane audio przez kamerkę. Są także ustawienia obrazu, gdzie możemy zarządzać jakością, a także obrócić obraz, jeżeli przymocowaliśmy kamerkę do sufitu. Kolejna opcja to ustawienie oświetlenia, gdzie możemy wyłączyć wskaźnik stanu kamery, przez co urządzenie też tak nie będzie rzucało się w oczy.

Dalsza zakładka to ustawienia PTZ, czyli po raz trzeci strzałki pozwalające na ruch kamerki na boki, w górę i dół. Możemy jednak tutaj też zrobić kalibrację, jeżeli coś nie działałoby prawidłowo. W ustawieniach EZVIZ C6 możemy też wykupić subskrypcję nagrywania w chmurze, sprawdzić jak bardzo zajęta jest karta pamięci, a także uruchomić ciągłe nagrywanie, a nie tylko w przypadku wykrycia ruchu.

Możliwe jest także zarządzanie zabezpieczeniami, czyli włączanie lub wyłączanie szyfrowania, a także zmienianie hasła, za pomocą którego dostaniemy się do kamerki, na przykład, po zalogowaniu się na innym urządzeniu. Ta zakładka też jest bardzo ważna, jeżeli chcemy skorzystać z wyświetlania obrazu na zewnętrznych ekranach (na przykład na Google Nest Hub). W tym celu musimy bowiem wyłączyć szyfrowanie, bo w innym przypadku obraz z EZVIZ C6 nie pojawi się na ekranie.

Ostatnie zakładki to już takie ogólne ustawienia, między innymi zarządzanie sieciowe, gdzie podejrzymy łączność z Internetem. Mamy też informacje o urządzeniu razem z możliwością aktualizacji, poza tym możemy udostępnić urządzenie innym osobom, uruchomić je ponownie, jeżeli coś nie działa prawidłowo lub całkowicie usunąć urządzenie z naszej aplikacji.

Działania EZVIZ C6 w praktyce

EZVIZ C6 jest solidną propozycją kamerki do domowego monitoringu. Powiadomienia działają bezproblemowo i faktycznie otrzymujemy je za każdym razem, gdy zostanie wykryty ruch (albo osoba lub zwierzak, jeśli zaznaczymy taką opcję). Te dodatkowe funkcje też działają całkiem sprawnie, jedynie może nie za każdym razem jest poznawany gest ręką wywołujący połączenie, więc czasami trzeba się trochę namachać, żeby wywołało się połączenie ze smartfonem.

Zaskakująco dobrze działa też głośnik w tej kamerce, który pozwala na wyraźne przekazywanie komunikatów ze smartfona, co jeszcze bardziej ułatwi komunikację z osobą przed obiektywem. Dodatkowo jakość nagrań też jest zaskakująco dobra, zarówno w dzień, jak i w nocy, dzięki zastosowaniu lampek na podczerwień. Bezproblemowo działa także połączenie z siecią i nagrywanie, bo faktycznie mamy tutaj możliwość podejrzenia wszystkiego tego, co zostało zarejestrowane przez urządzenie praktycznie z każdego miejsca na ziemi. Wystarczy aplikacja i dostęp do internetu.

Świetne oczywiście jest również to, że jest faktycznie możliwość korzystania zarówno z łączności przewodowej, jak i bezprzewodowej. Mamy więc tutaj pełną dowolność jak chcemy łączyć się z kamerką. Bez względu na wybrany sposób komunikacji, połączenie jest jednak stabilne, nie przerywa się, nie zdarzają się też przerwy w dostępie do podglądu.

Podsumowanie

Kamerka EZVIZ C6 kosztuje aktualnie w okolicy 400 złotych, co na tle innych kamerek do domowego monitoringu może wydawać się stosunkowo sporą kwotą. Jeśli zależy Wam jednak na wysokiej jakości nagraniach (tu mamy 2K), dobrym głośniku, sporej liczbie funkcji, do tego wspieranych sztuczną inteligencją, czy chociażby łącznością zarówno bezprzewodową w dwóch standardach, jak i przewodową przy pomocy kabla internetowego, to może być jak najbardziej ciekawy wybór.

Podczas moich testów EZVIZ C6 sprawdzał się bardzo dobrze i całkowicie bezproblemowo. Dlatego też jak najbardziej mogę polecić Wam ten sprzęt. A co Wy sądzicie o tej kamerce? Czy Wy byście ją kupili, czy raczej szukalibyście czegoś innego? Dajcie znać w komentarzach.

EZVIZ C6 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Recenzja kamerki do domowego monitoringu EZVIZ C6 z nagrywaniem w 2K
Zalety
Solidna, dobrze wykonana obudowa
Możliwość fizycznego zasłonięcia obiektywu w trybie prywatności
Dwuzakresowe WiFi i łączność przewodowa
Sporo ciekawych funkcji, w tym gest wywołujący połączenie
Wady
Złącze microUSB zamiast USB typu C
Brak karty pamięci w zestawie
9
Ocena