Robot TartanPest (Źródło: cmu)
Robot TartanPest (Źródło: cmu)

Robot rolniczy TartanPest zawalczy z inwazyjnymi szkodnikami

Zespół z Instytutu Robotyki Uniwersytetu Carnegie Mellon opracował urządzenie przystosowane do walki z inwazyjną Latarnią Cętkowaną. Wykorzystujący algorytmy uczenia maszynowego upora się z jajami przy pomocy twardej szczotki.

Robot najlepszym przyjacielem rolnika

Niesamowite ile nowoczesne rolnictwo może zyskać na przyswojeniu nowoczesnych technologii w codziennej pracy. Od tych najbardziej oczywistych przykładów, jak autonomiczne opryskiwacze małych i dużych rozmiarów, przez inteligentne ciągniki po bardziej nietypowe konstrukcje, jak np. mechaniczne gąsienice do monitoringu upraw. Do tego pokaźnego arsenału naukowcy z Instytutu Robotyki Uniwersytetu Carnegie Mellon dokładają nową broń — urządzenie zdolne do autonomicznej walki z inwazyjnym gatunkiem owada.

Latarnia Cętkowana pochodząca z Chin rozprzestrzeniła się w Azji i Ameryce. Owad zagraża licznym uprawom i sadom i obecnie staje się coraz bardziej palącym problemem w Stanach Zjednoczonych. TartanPest to broń dostosowana ściśle do walki z tym zagrożeniem.

Zbudowany z elektrycznego mikrotraktora, wyprodukowanego przez kalifornijską firmę Farm-ng, ma na pokładzie ramię identyfikujące masy jajowe latarnika plamistego. Jaja mogą przypominać pociągnięcie pędzla białą lub brązowawą farbą na twardych powierzchniach, takich jak gałęzie drzew. Gdy robot zauważy tego typu plamę, używa twardej szczotki do jej usunięcia.

Niepozorne ramię z imponującymi bebechami

TartanPest wykorzystuje model głębokiego uczenia się do identyfikacji jaj owadów. Zbiór danych, na którym szkolono urządzenie, zawiera około 700 obrazów — znacznie mniej niż miliony obrazów, których sztuczna inteligencja musiałaby optymalnie się uczyć. Aby pomóc obejść ten problem, zespół zmodyfikował posiadane zdjęcia na wiele sposobów, zasadniczo tworząc więcej obrazów.

Zrobotyzowana opcja powstrzymania inwazji latarni plamistej może chronić gospodarstwa, obniżyć koszty i zmniejszyć ilość stosowanych chemicznych pestycydów. Jeśli TartanPest sprawdzi się podczas tej wojny z owadami, tego typu rozwiązania mogą się stać bardziej popularną opcją.

Zespół już święcił pierwsze tryumfy ze swoim rozwiązaniem, wystawiając go w konkursie Farm Robotics Challenge.