(źródło: YouTube)
(źródło: YouTube)

YouTube z dubbingiem AI. Ma być synchronizowany z ruchem ust

Filmy z YouTube będą dubbingowane przez sztuczną inteligencję. Jak wynika z najnowszych informacji, proces ten ma sprawić, aby nagrania twórców trafiały również do użytkowników z innych miejsc świata, posługujących się odmiennymi językami. Zapowiadane narzędzie ma powodować, że głos autora będzie się zgadzał, a ruch ust będzie zsynchronizowany.

Dubbing tworzony przez sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja (AI) opanowuje świat technologii i wkracza z impetem w naszą codzienność. Trafia do przeglądarek, edytorów zdjęć, a nawet do domowych urządzeń, takich jak odkurzacze czy piekarniki. Również YouTube nie pominął tego „modnego” aspektu i podczas tegorocznego wydarzenia VidCon zapowiedział kilka nowości, które niebawem mają trafić w ręce użytkowników tego serwisu.

Ta popularna platforma otrzyma dostęp do dubbingu, jednak o nieco większym zakresie niż znamy obecnie, co z czasem ma wspomóc twórców filmów w zdobywaniu fanów z całego świata. Jak widać same napisy to już za mało, teraz przyszedł czas na dubbingowanie w innych językach i to głosem twórcy, które dodatkowo będzie zsynchronizowane z ruchem jego ust oraz charakteryzowały się nieco większym zaznaczeniem ekspresji, płynącej z mowy.

Jak będzie działała nowa technologia AI na YouTube?

Jak wynika z informacji przedstawionych na stronie Aloud, najnowsze narzędzie serwisu YouTube będzie pozwalało na automatyczną transkrypcję udostępnianych materiałów wideo. Następnie, wygenerowany tekst przesyłany będzie do autora filmu, który otrzyma możliwość jego poprawienia oraz zatwierdzenia, co z kolei pozwoli na uruchomienie algorytmu tworzącego dubbing.

Wygląda na to, że serwis rozpoczął już testowanie swojego narzędzia z wieloma twórcami. Aloud na ten moment obsługuje tylko trzy języki, czyli angielski, hiszpański i portugalski, jednak z czasem liczba ta ma się powiększyć. Jak podaje portal TheVerge, serwis planuje wprowadzić nowe zmiany już w przyszłym roku.