Apple Watch (źródło: Apple)
Apple Watch (źródło: Apple)

iPhone i Apple Watch, czyli duet idealny, który ułatwi naszą codzienność

Artykuł sponsorowany

Smartfony to symbol naszych czasów, bez nich nie jesteśmy już w stanie żyć. Urządzenia te dają nam możliwość codziennego kontaktu z osobami znajdującymi się nawet na drugim końcu świata. Bez większych problemów możemy uruchamiać telekonferencje i zobaczyć się z każdym w czasie rzeczywistym.

Poza szansą na łatwą komunikację, mamy także cały szereg różnorodnych czynności, bez których już trudno nam funkcjonować. Wśród nich można wymienić robienie zdjęć czy tworzenie nagrań, przeglądanie internetu, korzystanie z mediów społecznościowych, odtwarzanie filmów czy granie, a nawet wykonywanie pracy. Istotnym aspektem jest również możliwość sterowania inteligentnym domem, a więc oświetleniem, głośnikami, roletami, ogrzewaniem czy klimatyzacją i mnóstwem innych sprzętów, należących do kategorii Smart Home.

Dla wielu z nas idealnym „współpracownikiem” smartfona jest smartwatch, czyli inteligentny zegarek, zakładany na nadgarstek. Możliwości tych urządzeń są z roku na rok szersze, dzięki nim kontrolujemy swoje zdrowie, aktywność, sen czy otrzymujemy najważniejsze, wybrane przez nas powiadomienia. Niektóre smartwatche pozwalają nam też na kontrolowanie domu, co bezpośrednio wpływa na naszą wygodę i komfort.

Na rynku dostępna jest cała gama smartfonów, które różnią się między sobą wieloma parametrami i funkcjonalnością, co ma bezpośredni wpływ na nasze zadowolenie w czasie ich użytkowania. Przyszli użytkownicy naprawdę mają w czym wybierać, a dokonanie słusznej decyzji może być trudne.

Jednymi z często spotykanych urządzeń mobilnych są sprzęty produkcji Apple, wśród których można wymienić iPhone 13, zaprezentowanego w 2021 roku, ale też starsze modele, które zdążyły odpowiednio stanieć, a i dobrze się zestarzały – w tym iPhone 11.

Małe urządzenie na rękę, które monitoruje zdrowie, wyświetla powiadomienia i pozwala sterować inteligentnym domem

Gamę naszych osobistych urządzeń codziennego użytku coraz częściej zwieńczają smartwatche. Również w tym przypadku producent z jabłkiem nie zawodzi, oferując już od 2015 roku zegarki Apple Watch, które tworzą perfekcyjny duet z iPhone’ami. Ich działanie opiera się o system watchOS, a kolejne jego wersje i mniejsze aktualizacje jeszcze mocniej wspierają nas każdego dnia.

Inteligentny zegarek Apple pozwala w łatwy sposób sterować muzyką, zarządzać połączeniami przychodzącymi, obsługiwać wyświetlające się powiadomienia z aplikacji, a nawet odpowiadać na wiadomości tekstowe. Oczywiście sprzęt ten, jak to smartwatche czy smart opaski innych producentów, ukierunkowany jest również na pomiar wykonywanych w ciągu dnia aktywności, monitorowanie ruchu, a także wprost na nasze zdrowie.

Dzięki Apple Watch i jego zaawansowanym czujnikom możemy śmiało zapoznawać się z osiąganymi celami treningowymi. Zegarek ten jest w stanie również generować motywujące dla użytkownika monity oraz prowadzić pełen rejestr danych o stanie jego zdrowia, w tym mierzyć poziom tętna czy parametry snu.

Ostatnia aktualizacja systemu watchOS do wersji 10 wniosła kolejne możliwości. Dzięki temu zegarki te są w stanie przekazywać coraz więcej danych, w tym bieżące informacje na temat wykonywanych aktywności, pogody czy odtwarzanych aktualnie utworów, a wszystko to w formie wygodnych widżetów. Apple Watch pozwala także na sterowanie inteligentnym domem, wśród których można wymienić m. in. smart zamki, oświetlenie, telewizory, termostaty, rolety czy gniazda elektryczne.

Apple Watch jako pilot inteligentnego domu

Zegarek marki Apple pozwala na sterowanie smart akcesoriami, które tworzą nasz inteligentny dom i są zgodne ze standardem HomeKit. Wśród tego typu sprzętów można wymienić oświetlenie, telewizory, termostaty, rolety czy gniazdka. Przykładem mogą być też smart zamki, oferowane przez firmę Tedee, które mogą łączyć się bezpośrednio z Apple Watchem poprzez Bluetooth. Dzięki temu otwarcie zamka jest możliwe w odległości do 3 metrów.

Apple Watch (źródło: Apple)
Apple Watch (źródło: Apple)

Użytkownicy mają możliwość uruchomienia podglądu z kamer, a także odbierania czy przesyłania wiadomości interkomu. Urządzenia oznaczone w aplikacji Home jako ulubione, automatycznie wyświetlają się na tarczy zegarka.

Aplikacja Dom, uruchamiana na Apple Watchu, pozwala wyświetlać na górze ekranu najistotniejsze sceny czy akcesoria, w zależności od obecnie trwającego czasu. Oznacza to, że na przykład o poranku użytkownik może zobaczyć uruchamianie ekspresu do kawy, a wieczorem nocnej lampki.

To jednak nie koniec szerokich możliwości tego zakładanego na nadgarstek urządzenia. Producent nie zapomniał o dodaniu inteligentnego pomocnika, czyli asystenta Siri, który na zegarkach z serii 3 lub wyższej odpowiada głosowo, natomiast na starszych modelach odpowiedzi wyświetlane są na ekranie. Dzięki niemu użytkownik jest w stanie przesyłać wiadomości, uruchamiać połączenia telefoniczne z wybranymi kontaktami, konkretne aplikacje, treningi lub też podpowiadać trasę.

iPhone i Apple Watch to zgrany duet, wspierany przez zestaw współgrających ze sobą aplikacji, które otwierają przed nami coraz większe możliwości, wygodę i dostęp do wiedzy całego  świata. Sterowanie inteligentnym domem nigdy nie było takie proste.

Materiał powstał na zlecenie RTV Euro AGD i zawiera lokowanie produktów Apple dostępnych w ofercie sklepu