Ochrona zdrowia psychicznego i oczu (źródło: Apple)
Ochrona zdrowia psychicznego i oczu (źródło: Apple)

Apple wprowadza nowe funkcje dla ochrony zdrowia psychicznego oraz wzroku

Wydarzenie WWDC 2023 przyniosło ogrom nowości dla urządzeń i systemów, tworzonych przez firmę Apple. Jednak wprowadzane funkcje to nie tylko rozwój w obszarach stricte technologicznych, ale również zachowania zdrowia. Dlatego też najnowsze systemy iOS 17, iPadOS 17, a także watchOS 10 otrzymały dostęp do opcji kontroli i ochrony psychiki oraz wzroku.

Kontrola zdrowia psychicznego w nowych systemach Apple

Jak zaznacza technologiczny gigant, zdrowie fizyczne jest równie istotne, jak psychiczne, dlatego też Apple uruchomiło nową aplikację Zdrowie dla systemu iOS 17 oraz iPadOS 17, a także Uważność dla watchOS 10. Dzięki nim możliwe jest teraz intuicyjne analizowanie i śledzenie kondycji swojego umysłu.

Aplikacja wyświetla różnego rodzaju wielowymiarowe kształty, a zadaniem użytkownika jest ich przewijanie i oznaczanie na skali, której wymiar zaczyna się od bardzo przyjemnego, a kończy na bardzo nieprzyjemnym. Kolejno możliwe jest wybranie skojarzeń, opisywanie płynących uczuć czy wyrażenie pozytywnych lub negatywnych zjawisk np. takich, jak wdzięczność czy niepokój. System natomiast, w oparciu o te dane, generuje informacje na temat tego, co czuje użytkownik.

Aplikacja Zdrowie (źródło: Apple)
Aplikacja Zdrowie (źródło: Apple)

Aplikacja Zdrowie od Apple daje także możliwość wykonania testów na depresję lub poziom leku, z których korzystają ośrodki leczenia. Istnieje możliwość wygenerowania uzyskanych wyników do pliku PDF oraz przekazanie ich lekarzowi, w celu przyspieszenia diagnozy. Metody te są sposobem na stworzenie dla użytkowników wsparcia oraz skutecznego zachowania zdrowia psychicznego.

Ochrona wzroku za pomocą aplikacji Zdrowie Apple

Innym ważnym aspektem zdrowotnym, nad którym Apple w tym roku mocno się pochyliło, jest zaburzenie widzenia. Krótkowzroczność, czy też miopia, występuje u około 30% ludzkiej populacji na całym świecie. Szacuje się także, że do 2050 roku liczba osób z tą wadą ma wzrosnąć nawet do 50%.

Jak wynika z sugestii medyków, aby zmniejszyć ryzyko tego typu uszkodzenia wzroku, już u dzieci powinno się znacząco ograniczać czas spędzany na patrzeniu w ekrany lub też książki, jednocześnie zwiększając okres przebywania na zewnątrz. Czas spędzany na świeżym powietrzu powinien wynosić co najmniej 80-120 minut każdego dnia.

Aplikacja Zdrowie na iPada (źródło: Apple)
Aplikacja Zdrowie na iPada (źródło: Apple)

Dlatego też Apple opracowało możliwość pomiaru czasu spędzanego w świetle dziennym, co można zweryfikować w nowej aplikacji Zdrowie. Rejestracja czasu opiera się o wykorzystanie czujnika oświetlenia zewnętrznego oraz urządzenie WatchOS z systemem watchOS 10.

Utrzymywanie wyświetlaczy zbyt blisko oczu również powoduje wzrost ryzyka wystąpienia krótkowzroczności. Apple jednak stworzył funkcję Odległość od ekranu, która pozwala sprawdzić jak bardzo sprzęt jest odsunięty od gałek ocznych. Jest to możliwe dzięki TrueDepth, który na co dzień wykorzystywany jest do odczytywania Face ID. Użytkownik otrzyma powiadomienie, jeśli urządzenie wykryje dłuższe trzymanie urządzenia w odległości mniejszej niż 30 centymetrów.

Aplikacja Zdrowie na iPada (źródło: Apple)
Aplikacja Zdrowie na iPada (źródło: Apple)

W nowej aplikacji będzie możliwe ustawienie przypomnień o przyjmowanych lekach, śledzeniu cyklu menstruacyjnego, rejestrowanie chwilowych emocji i doświadczanych nastrojów. Apka Zdrowie na iPady została dostosowana do większego rozmiaru ekranu i pozwala na dokładne zapoznanie się z zebranymi danymi oraz pojawiającymi się trendami.