Ekologiczny osrodek wychwytywania CO2 (Źródło: Captura)
Ekologiczny osrodek wychwytywania CO2 (Źródło: Captura)

Ekologia w natarciu – wychwytywacze CO2, filtrujące gąbki i wodne bariery na plastik

Fani ekologicznych rozwiązań mogą świętować – zeszły miesiąc obfitował w innowacje walczące z zanieczyszczeniem i stawiające na zrównoważony rozwój.

Ośrodek Captura wychwyci gigatony CO2 z oceanu

Inżynierowie opracowali już kilka różnych metod wychwytywania ekologicznie dwutlenku węgla z atmosfery, ale żadna jeszcze nie robił tego na taką skalę, jak Captura Corporation, spółka spin-off Caltechu. Oczyszczalnia ścieków na środku morza będzie wydobywać dwutlenek węgla z wody oceanicznej i uwalniać oczyszczoną wodę z powrotem do oceanu, wykorzystując wyłącznie odnawialną energię elektryczną i wodę oceaniczną jako wkłady, aby zminimalizować wpływ na środowisko.

Oczyszczanie węgla zostanie osiągnięte poprzez opatentowany przez firmę proces elektrodializy. Proces rozpoczyna się od doprowadzenia przefiltrowanego strumienia wody oceanicznej do obiektu, gdzie technologia elektrodializy jest wykorzystywana do wytworzenia kwasu. Ten kwas jest następnie dodawany do wody oceanicznej, wywołując reakcję chemiczną, która usuwa CO2 z wody. Obiekt jest w stanie wydobywać 100 ton węgla z oceanu każdego roku.

Po sukcesie prób pilotażowych firma planuje budowę pełnowymiarowego obiektu ekologicznego, nie podała jednak kiedy dokładnie to nastąpi.

Ekologiczny osrodek wychwytywania CO2  (Źródło: Captura)
Ekologiczny osrodek wychwytywania CO2 (Źródło: Captura)

Superchłonna gąbka usunie metale ciężkie z wody

Naukowcy z Northwestern University w Illinois zanurzyli dostępną w sklepach gąbkę celulozową w zawiesinie nanocząstek getytu domieszkowanego manganem. Następnie usunęli go, pozostawili gąbkę do wyschnięcia i spłukali wodą, aby wypłukać wszelkie luźne cząsteczki.

Rezultatem była gąbka z powłoką nanocząsteczkową o dużej powierzchni, która miała zaledwie dziesiątki nanometrów grubości. Cząsteczki getytu domieszkowane manganem wybrano nie tylko dlatego, że adsorbują jony ołowiu, ale także dlatego, że są niedrogie i nietoksyczne dla ludzi.

Kiedy gąbka została zanurzona w wodzie z kranu zawierającej więcej niż jedną cząsteczkę ołowiu na milion, jony ołowiu były sekwestrowane do tego stopnia, że nie były one już wykrywalne w wodzie, dzięki temu była ona bezpieczna do picia. Samą gąbkę natomiast wystarczyło wypłukać w kwaśnej wodzie. Odzyskany ołów mógłby następnie zostać wykorzystany w produktach takich jak baterie, podczas gdy wypłukana gąbka została ponownie wykorzystana do uzdatniania bardziej zanieczyszczonej wody.

Więcej o ekologicznej supergąbce można przeczytać w oficjalnym artykule naukowym zespołu.

Ekologiczna gąbka do wchłaniania zanieczyszczeń (Źródło: acs)
Ekologiczna gąbka do wchłaniania zanieczyszczeń (Źródło: acs)

Statki wychwycą plastik z ujścia rzeki

Organizacja Ocean Cleanup znana jest z rozmieszczania ogromnych zbieraczy śmieci na Pacyfiku, ale stara się też zapobiegać przedostawaniu się plastikowych odpadów do oceanów. Najnowszy statek Interceptor zapobiegnie corocznemu przedostawaniu się około 1000 ton plastiku do Morza Jawajskiego z rzeki Cisadane w Indonezji.

Ekologiczna barka zasilana energią słoneczną wyposażona w system przenośników i wielu pojemników na śmieci wprowadzi plastikowe odpady do brzucha za pomocą pływających barier, w celu późniejszego zebrania i przetworzenia na lądzie.

Zanieczyszczenie u ujścia rzeki Cisadane w Indonezji (Źródło:theoceancleanup)
Zanieczyszczenie u ujścia rzeki Cisadane w Indonezji (Źródło:theoceancleanup)

Rzeka Cisadane jest uznawana za wysoki priorytet zarówno przez The Ocean Cleanup, jak i władze indonezyjskie. Firma chce pomóc Indonezji zredukować zanieczyszczenie plastikowymi odpadami morskimi o 70% do 2025 roku.