Vision Pro (źródło: Apple)

Apple Vision Pro oficjalnie! Nowy wymiar wirtualnego świata

Wczorajsze wydarzenie WWDC 2023 firmy Apple przyniosło kilka nowości technologicznych, na które od kilku miesięcy czekał świat. Gigant zaprezentował gogle, ale nie są one zwyczajne, bowiem stanowią przestrzenny komputer, który ma stać się najbardziej zaawansowanym osobistym sprzętem w historii elektroniki.

Nowy wymiar wirtualnego świata

Apple Vision Pro jest zupełnie nowym wymiarem wirtualnego świata. Pozwala na wejście w pełną interakcję z ulubionymi narzędziami, aplikacjami, umożliwia rejestrowanie, a także stanowi gwarancję odtworzenia licznych, własnych przeżyć na zdjęciach czy filmach. Obrazy mogą pochodzić np. z biblioteki zdjęć, ulokowanej na iCloud.

System wizyjny, w który został wyposażony jeden z najnowszych i najbardziej rewolucyjnych sprzętów Apple, otrzymał trójwymiarowy interfejs. Dzięki tej funkcji możliwe jest uruchamianie aplikacji w skali wybranej przez użytkownika. Ogromny ekran, tworzony w przestrzeni, daje szerokie możliwości, w tym wykonywania kilku zadań w jednym czasie.

Ponadto, urządzenie obsługuje funkcje, takie jak Magic Keyboard oraz Trackpad, które pozwalają na indywidualne dostosowanie sprzętu oraz przeniesienie możliwości Maca do tego prywatnego wyświetlacza.

Wysoka rozdzielczość i przestrzenny dźwięk Vision Pro

Apple Vision Pro zostały wyposażone w dwa wyświetlacze, które charakteryzują się ultrawysoką rozdzielczością, korzystającą z mikro-OLED. Oznacza to, że te okulary są w stanie stworzyć wokół użytkownika ogromnych rozmiarów wyświetlacz, którego wielkość może sięgać aż 30 metrów, i przenieść go do wirtualnego kina. Doznania wzmacnia zaawansowany system dźwięku przestrzennego.

Użytkownicy mogą cieszyć się filmami czy serialami, odtwarzanymi w wysokiej jakości, ale również mają możliwość wykorzystania nowych gogli do ponad stu gier, ulokowanych w Apple Arcade. Zaprezentowane urządzenie ma tzw. Digital Crown, czyli obrotowy przycisk, który służy do regulacji poziomu zanurzenia w wirtualnym środowisku.

Gogle Apple Vision Pro są w stanie realizować rozmowy FaceTime, które do złudzenia przypominają rzeczywistość. Dodatkowo wykorzystanie dźwięku przestrzennego wzmacnia te odczucia, niejako przenosząc użytkownika do tego samego pomieszczenia, w którym znajdują się inni rozmówcy.

To jednak nie wszystko, co przygotowało Apple. Urządzenie Vision Pro otrzymało dostęp do w pełni nowego App Store, dzięki czemu użytkownicy są w stanie poznawać nowe aplikacje, a także treści dedykowane dla programistów. Opcja ta pozwala na wykorzystanie gogli do projektowania doświadczeń, płynących z aplikacji.

Zaawansowany system i kompaktowa budowa

Wdrożony tutaj system został opracowany od zupełnych podstaw, a jego nazwa to visionOS. Wszystko po to, aby osiągnąć wysoki poziom realizowanych obliczeń przestrzennych, zachowując przy tym niewielkie opóźnienia.

Poza tym, że system jest trójwymiarowy, jego funkcje pozwalają na reagowanie na światło naturalne czy cienie, co przekłada się na odczuwanie skali oraz odległości, pojawiających się w wirtualnym świecie.

Sterowanie nowym sprzętem może odbywać się za pomocą wzroku, ruchu palców, nadgarstków czy głosu. Funkcja EyeSight natomiast wspomaga użytkownika w kontaktowaniu się z innymi osobami, powodując, że ekran staje się przezroczysty.

Vision Pro (źródło: Apple)
Vision Pro (źródło: Apple)

Apple zamknęło ogromne możliwości tego sprzętu w kompaktowej, nieco zaokrąglonej obudowie. Szkła urządzenia są laminowane oraz polerowane, a ich zakończenie zwieńczone ramką wykonaną ze stropu aluminium.

Tak dobrane materiały umożliwiają idealne dopasowanie się okularów do twarzy danego użytkownika. Vision Pro dostępny jest w różnych kształtach i rozmiarach, a dodatkowo może zostać precyzyjnie spersonalizowany.

Cena Apple Vision Pro startuje od poziomu 3499 dolarów na terenie USA, gdzie ma trafić do sprzedaży na początku przyszłego roku. Zainteresowani będą mogli zakupić sprzęt w sklepach Apple Store.