Apple Google AR/VR
(fot. Ian Zelbo)

Możliwe, że poznaliśmy nazwę gogli AR/VR Apple

Według licznych rewelacji, często pochodzące od źródeł uznawanych za wysoce wiarygodne, Apple planuje wejść w kolejny segment urządzeń. Co więcej, możliwe, że właśnie poznaliśmy nazwę nowego produktu.

Gogle AR/VR z logo Apple

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji na temat gogli AR/VR, które mają już powstawać w Cupertino. Niektórzy twierdzą, że nowe urządzenie Apple będzie naprawdę rewolucyjne i popchnie cały rynek do przodu, prawie jak kiedyś zrobił to iPhone ze smartfonami.

Co jednak faktycznie wiemy na temat sprzętu do mieszanej rzeczywistości? Wzmianki na temat gogli pojawiły się już w testowych wersjach iOS 16, co może sugerować, że zadebiutują już niebawem. Mark Gurman z Bloomberga, mający doświadczenie w ujawnianiu planów Apple, twierdzi, że urządzenie może zadebiutować podczas głównego cyklu życia iOS 16, który potrwa od najbliższej jesieni do jesieni 2023 roku. Podobne informacje przedstawił też analityk Ming-Chi Kuo, który wskazuje, że premiera ma odbyć się w przyszłym roku.

Dla wszystkich, którzy nie mogą się doczekać premiery gogli AR/VR, nie mamy jednak dobrych informacji. Podobno będziemy mieli do czynienia z naprawdę drogim sprzętem, który będzie kosztował od 2000 do 2500 dolarów. Oznacza to, że polska cena będzie wynosić około 10-12 tys. złotych lub nawet więcej.

Na tańszy wariant trzeba będzie dłużej poczekać. Ma on bowiem zadebiutować dopiero 2025 roku.

Apple Google AR/VR
(fot. Ian Zelbo)

Reality – nowa marka w portfolio firmy Tima Cooka?

Serwis Bloomberg, powołując się na odkryte zgłoszenia nowych znaków towarowych, sugeruje, że Apple do swojej oferty może włączyć markę Reality. To właśnie w ramach tej marki mają być wypuszczone na rynek gogle AR/VR.

Warto zauważyć, że marka Reality pasuje do nazwy realityOS, którą ma nosić nowy system operacyjny, bazujący na iOS, aczkolwiek specjalnie dostosowany do urządzeń rzeczywistości mieszanej.

Niektórzy twierdzą, że znaki towarowe Reality One i Reality Pro odnoszą się do nazwy przygotowywanych gogli AR/VR. Podstawowy zestaw słuchawkowy ma bowiem nazywać się Reality One, a jego lepsza wersja Reality Pro. Ponadto firma z Cupertino zgłosiła nazwę Reality Processor, która ma nawiązywać do procesora, który zostanie zamontowany w goglach. Układ ma bazować na Apple M2, znanym chociażby z tegorocznego MacBooka Air.

Zgłoszenia towarowe pojawiły się tuż przed najbliższą konferencją Apple, na której zobaczymy iPhone’y 14 i Apple Watcha series 8. Mało jest jednak prawdopodobny scenariusz, że na wrześniowej konferencji zostaną zaprezentowane również gogle AR/VR. Najpewniej na ich premierę będziemy musieli poczekać do przyszłego roku.