Apple Google AR/VR
(fot. Ian Zelbo)

Gogle AR/VR Apple pojawią się w przyszłym roku. Ich cena zwali z nóg

W Cupertino podobno trwają prace nad goglami rzeczywistości mieszanej. Niewykluczone, że nowy produkt Apple będzie naprawdę świetny, ale jego cena z pewnością zniechęci wielu potencjalnych klientów.

Premiera już za kilka miesięcy?

W ostatnim czasie możemy spotkać się z coraz większą liczbą nieoficjalnych informacji na temat zestawu AR/VR, który jest tworzony przez Apple. Warto zauważyć, że część rewelacji pochodzi od źródeł uznawanych za wysoce wiarygodne, a więc prawdopodobieństwo pojawienia się takiego urządzenia jest całkiem wysokie.

Wcześniej mogliśmy dowiedzieć się, że korzystanie z gogli rzeczywistości mieszanej może wiązać się z koniecznością płacenia abonamentu, a także o problemach przedprodukcyjnych, które mogą opóźnić premierę.

Co więcej, wzmianki na temat nowego sprzętu z Cupertino pojawiły się w wersjach beta iOS 16. Wówczas Mark Gurman z Bloomberga stwierdził, że gogle mogą zadebiutować podczas głównego cyklu życia iOS 16, który potrwa od najbliższej jesieni do jesieni 2023 roku.

Z nowymi informacjami na temat sprzętu AR/VR przychodzi analityk Ming-Chi Kuo, który ma już spore doświadczenie w kwestii ujawniania najbliższych planów zespołu Tima Cooka. Według niego, Apple planuje w przyszłym roku wypuścić swój „następny rewolucyjny produkt elektroniki użytkowej”.

Warto dodać, że według Kuo gogle rzeczywistości mieszanej mogą zostać pokazane już w styczniu 2023 roku. Pokrywa się to z rewelacjami dostarczonymi wcześniej przez Marka Gurmana – premiera w cyklu życia iOS 16.

Apple Google AR/VR
(fot. Ian Zelbo)

Niestety, tanio nie będzie

Analityk zaznacza, że ogłoszenie przez Apple zestawu AR/VR nie będzie skupiać się wyłącznie na specyfikacji i możliwościach nowego urządzenia. Firma z Cupertino przedstawi cały „ekosystem”, którego zadaniem będzie znaczące zwiększenie atrakcyjności sprzętu. Na prezentacji zobaczymy m.in. oprogramowanie czy towarzyszące usługi.

Skoro dobrą informację mamy za sobą, to czas przejść do tej mniej przyjemnej. Jeśli potwierdzą się najnowsze rewelacje, to za gogle Apple trzeba będzie zapłacić od 2000 do 2500 dolarów. Oznacza to, że polska cena będzie wynosić około 10-12 tys. złotych lub nawet więcej.

Dowiedzieliśmy się jeszcze, że firma Tima Cooka pracuje również nad oddzielnym zestawem rzeczywistości rozszerzonej. Ponadto w 2025 roku ma zadebiutować tańsza wersja gogli, która powinna trafić do szerszego grona klientów.