Rzeszów
Rzeszów

Rzeszowskie eParkowanie miało być rozchwytywane, a chętnych do korzystania… brak

Uruchamiając rzeszowską aplikację na smartfony, prezydent miasta liczył na pozytywny odzew mieszkańców i tysiące pobrań aplikacji. Plan ambitny, jednak – jak się okazało – niemożliwy do zrealizowania. Choć program miał ułatwić życie rzeszowian, oferując pomoc w znalezieniu wolnego miejsca parkingowego w śródmieściu, to zainteresowanie nim jest wciąż bardzo słabe. Co poszło nie tak?

Rzeszowski system parkowania nie znajduje zainteresowania

Ułatwiające życie narzędzie parkingowe w teorii miało odblokować centrum Rzeszowa. Do tej pory nagminne było parkowanie „byle gdzie” i zastawianie autami chodników, przejść dla pieszych, zieleńców czy okolic skrzyżowań. Aplikacja, kosztująca ok. 15 mln złotych, miała być pomocą dla mieszkańców miasta oraz osób przyjezdnych. Rzeszowskie eParkowanie miało być nowoczesnym rozwiązaniem, angażującym 388 kamer, 305 czujników i 21 tablic świetlnych o zmiennej treści połączonym aż 14 kilometrami sieci światłowodowej.

Dodatkowym plusem tego przedsięwzięcia miało być polepszenie powietrza w centrum oraz odblokowanie dróg, poprzez zmniejszenie ilości jeżdżących wkoło pojazdów, bezskutecznie poszukujących miejsca parkingowego. Prezydent Konrad Fijołek, wspierający inicjatywę „Smart City” w Rzeszowie, uruchomienie aplikacji uważał za przełomowy moment.

Aplikacja z nagrodą dla Smart City

Wszystko przemawiało na korzyść aplikacji. Uzyskała ona nawet pierwszą nagrodę dla miasta w kategorii „Smart City do 300 tys. mieszkańców”. Rzeszów stawał się stolicą innowacji. Jednak nagradzany projekt w zderzeniu z rzeczywistością nie prezentował się już tak pięknie. Po podliczeniu liczby aut zarejestrowanych w mieście plus tych wjeżdżających okolicznościowo okazało się, że aplikacji używano tylko około 15 razy w miesiącu.

Na chwilę obecną rozwiązanie, które miało być przełomem, stało się niepotrzebnym wymysłem władz. Oczekiwana rewolucja nie miała w ogóle miejsca, chaos na ulicach wciąż jest taki sam, jak przed udostępnieniem aplikacji.

Jaka jest przyczyna porażki?

Według specjalistów głównie chodzi o zbyt mało informacji na temat dostępności programu. Sporo mieszkańców zwyczajnie nie ma pojęcia o jego istnieniu. eParkowanie w Rzeszowie nie cieszy się popularnością z prostej przyczyny – braku odpowiedniej promocji. Nie bez znaczenia jest również brak jej użyteczności, gdyż problem z parkowaniem istnieje w mieście jedynie w godzinach szczytu, poza nimi mieszkańcy nie czują potrzeby wspierania się dodatkową technologią przy znajdowaniu miejsca parkingowego.