Apple HomePod
fot. Unsplash.com

HomePod Software i tvOS 15.6 już dostępne. Co się zmieniło?

Apple opublikowało dziś nowe wersje swoich systemów operacyjnych, w tym także tvOS 15.6 oraz oprogramowanie HomePoda z tym samym oznaczeniem wersji. Zmian jest stosunkowo niewiele, lecz warto zainstalować najnowsze łatki.

tvOS 15.6 bez większych rewolucji

Zdecydowana większość posiadaczy sprzętów Apple wie, jak mniej więcej wygląda cykl wydawniczy systemów dla tych urządzeń. „Duże” aktualizacje oznaczone nowym numerkiem z przodu przynoszą zazwyczaj większy pakiet zmian i modyfikacji, zaś wydawane po nich łatki z numerami wersji po kropce wprowadzają pojedyncze zmiany bądź wyłącznie poprawki błędów i zabezpieczeń.

Ten ostatni przypadek świetnie opisuje wydany właśnie system tvOS 15.6. Najnowsza aktualizacja trafiła na przystawki Apple TV HD (4. generacji) oraz obydwie generacje Apple TV 4K, lecz przez cały okres beta testów tej wersji nie odkryto w niej żadnych nowych funkcji. Nie nastąpiło jednak żadne przeoczenie ze strony testerów – Apple samo wspomina w opisie zmian, że nowy tvOS to wyłącznie ogólne poprawki wydajności i stabilności. Co dokładnie zostało naprawione? Ta kwestia nie jest do końca jasna.

Jakiś czas temu Apple wypuściło również aktualizację oprogramowania układowego dla najnowszego Pilota Siri, który zadebiutował wraz z Apple TV 4K 2. generacji. W tym wypadku, niestety, nie możemy liczyć na żadne wykazy zmian opublikowane przez producenta. Osobiście nie zauważyłem absolutnie żadnych zmian podczas korzystania ze zaktualizowanego oprogramowania dla pilota. Najprawdopodobniej były to jedynie drobne zmiany obejmujące łączność z przystawką i płynność sterowania.

Oprogramowanie układowe dla Siri Remote jest instalowane automatycznie, gdy przystawka jest w stanie bezczynności, a pilot w zasięgu. Nowy tvOS 15.6 również zainstaluje się sam, jeśli nie wyłączyliście tej opcji w ustawieniach. By pobrać i zainstalować go ręcznie należy przejść do ustawień, a następnie w sekcji „System” wybrać opcję aktualizacji. Cały proces powinien zająć około 5-15 minut.

HomePod z niewielkimi zmianami

Niewiele zmian zawitało również do HomePodów, które zostały zaktualizowane do systemu w wersji 15.6. Jak podaje Apple, oprócz tradycyjnych poprawek wydajności i stabilności, w nowej wersji można skorzystać z rozpoznawania głosu przez Siri w trzech nowych językach.

Niestety, nie ma wśród nich języka polskiego. Jeśli jednak znacie mandaryński, kantoński lub japoński, możecie od teraz skonfigurować asystentkę głosową w ten sposób, by rozpoznawała was oraz innych domowników po głosie.

Apple HomePod Mini

Podobnie jak w przypadku Apple TV, głośniki HomePod oraz HomePod mini domyślnie aktualizują się automatycznie. Jeśli jednak wyłączyliście tę opcję, możecie pobrać nowy system dla swojego głośnika z poziomu aplikacji Dom na iPhone’a lub iPada. W tym celu należy przejść do sekcji „Aktualizacja oprogramowania” znajdującej się w ustawieniach domu.