Dwutlenek węgla (Źródlo: carbfix)
Dwutlenek węgla (Źródlo: carbfix)

Mamy sposób na zamknięcie dwutlenku węgla z atmosfery w… proszku do pieczenia

Nowa metoda wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery przekształca go w nieszkodliwą sodę oczyszczoną, którą można składować w oceanach lub sprzedawać.

Oryginalne metody na ograniczenie emisji

Na oczyszczenie naszej atmosfery z dwutlenku węgla i ograniczenie jego emisji inżynierowie oraz naukowcy znaleźli już kilka całkiem interesujących patentów. Od energooszczędnych produktów budowlanych, przez bardziej ekologiczne elektrownie konwencjonalne oraz zielone źródła energii, kończąc na niecodziennych metodach wiązania CO2. W ramach tych rozwiązań znajdziemy drewno budowlane pożerające dwutlenek węgla czy obiekty wychwytujące gaz cieplarniany z powietrza. Bardzo podobne rozwiązanie zbadali naukowcy z Uniwersytetu Lehigh w USA.

Nowe filtry na bazie amin wzbogacone o miedź mogą przynieść znaczącą różnicę w walce ze zmianami klimatycznymi. Tego typu filtry stosowane w obiektach przemysłowych wychwytują znaczne ilości CO2 w punkcie wydmuchu dużych fabryk, elektrowni czy studniach gazu ziemnego.

Wzbogacenie tego typu filtrów o dodatek miedzi przekształca wychwycony CO2 (w połączeniu z odrobiną wody) w nieszkodliwą sodę oczyszczoną, którą można przechowywać w oceanach lub przekształcić w produkt nadający się do sprzedaży. Dodatkowo odfiltrowują one trzy razy więcej CO2, zmniejszając koszty i poprawiając wydajność.

O ile mi wiadomo, nie ma materiału pochłaniającego, który nawet przy 100000 ppm wykazuje zdolność, jaką uzyskujemy przy bezpośrednim wychwytywaniu powietrza wynoszącą 400 ppm.

profesor Arup Sengupta, główny autor badania
Dwutlenek węgla (Źródlo: carbfix)
Dwutlenek węgla (Źródlo: carbfix)

Wychwycimy CO2 i… ukryjemy go pod oceanem?

Nowa metoda wychwytywania dwutlenku węgla otwiera również nowe możliwości na jego składowanie — w oceanie.

Ocean jest jednym z trzech głównych magazynów węgla na Ziemi, a dorobek naukowy dotyczący zmian klimatu pokazuje, że zbyt duża ilość CO2 powoduje zakwaszenie oceanów. Jednakże miedź i aminy wywołują reakcję chemiczną w wodzie morskiej, co powoduje zamianę wychwyconego CO2 w niezakwaszający wodorowęglan sodu, inaczej nazywany sodą oczyszczoną. Dzięki temu możliwe jest postawienie obiektów zbierających CO2 z atmosfery i magazynujących zebrany odpad w dowolnym miejscu blisko wybrzeża.

Więcej o nowych możliwościach wychwytywania CO2 można przeczytać w oficjalnym artykule naukowym zespołu.