Elektrownia Yanghuopan (Źródło: CMG)
Elektrownia Yanghuopan (Źródło: CMG)

Chiński system chłodzenia elektrowni oszczędzi prawie 25000 ton węgla rocznie

Korporacja Powerchina Northwest chwali się instalacją nowego systemu chłodzenia w elektrowni Yanghuopan w Yulin. Układ ma zapewnić ogromne oszczędności energii i ograniczyć emisję CO2.

Postępy w energetyce godne śledzenia

W Polsce i na świecie dokonywane są kolejne przełomy energetyczne – jesteśmy dużo bliżej osiągnięcia podtrzymującej się reakcji termojądrowej, Wielka Brytania stawia na małe reaktory jądrowe, w Polsce doczekamy się nareszcie pierwszej elektrowni atomowej, a nasi naukowcy w pocie czoła opracowują nowe technologie wykorzystania ciepła odpadowego. Dalekie Chiny również chwalą się nowymi osiągnięciami – po niedawno uruchomionym supermagazynie na sprężone powietrze, następna technologia skupia się nie na magazynowaniu energii, a wydajniejszym chłodzeniu elektrownii.

System chłodzenia NDC (Natural Direct Cooling), wpięty do sieci elektrownii Yanghuopan w Yulin w prowincji Shaanxi, wykorzystuje naturalny przepływ powietrza do wyprowadzania ciepła do skraplacza. NDC nie potrzebuje żadnych wentylatorów do wytwarzania przepływu powietrza, oszczędzając energię elektryczną i obniżając poziom hałasu w porównaniu z konwencjonalnymi metodami chłodzenia. Nowy system chłodzenia nie potrzebuje także pomp wodnych, łącząc zalety systemów chłodzenia powietrzem i chłodzenia pośredniego.

Konsola sterowania elektrowni Yanghuopan wyposażonej w nowy system chłodzenia (Źródło: CMG)
Konsola sterowania elektrowni Yanghuopan wyposażonej w nowy system chłodzenia (Źródło: CMG)

Nowy system chłodzenia ogranicza emisję

Według doniesień China Media Group i China Global Television Network, NDC pozwoli zaoszczędzić 24500 ton węgla rocznie i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 54100 ton rocznie. Elektrownia (wg. CMG) prawie nie emituje sadzy, dwutlenku siarki ani tlenku azotu. Przy mocy 660 gigawatogodzin rocznie elektrownia pomoże rozwiązać kryzys energetyczny w środkowych Chinach.

Producent systemu, Powerchina Northwest Engineering Corporation Ltd, specjalizujący się w rozwiązaniach konstrukcyjnych, czystej energii i zarządzaniu środowiskami wodnymi, nie jest jednak skłonny podzielić się detalami, jak dokładnie nowy system chłodzenia funkcjonuje.

Nowe technologie pozyskiwania energii elektrycznej z węgla są bardzo cenione w Państwie Środka ze względu na zwiększające się wydobycie i przyśpieszone tempo budowy nowych elektrownii węglowych. Jednocześnie znacząco wzrasta emisja gazów cieplarnianych w Chinach, mimo obietnic tamtejszego rządu dotyczących rozwijania jądrowych i zielonych alternatyw.