Woda (źródło: Pixabay)
Woda (źródło: Pixabay)

Wysokowydajna metoda oczyszczania wody z mikroplastiku! Oto filtr o 99% skuteczności

Negatywny wpływ mikroplastiku na zdrowie i życie ludzi jest niepodważalnym faktem. Konieczne jest więc odnajdywanie metod, które pozwolą na jego ograniczenie. Naukowcom z Korei udało się opracować nowy rodzaj filtra, który pozwala na wysoki poziom oczyszczania wody z drobin plastiku. Jak działa i jakie procesy wykorzystuje?

Mikroplastik obecny we krwi i organach człowieka

Mikroplastik, o cząsteczce zazwyczaj mniejszej od 5 milimetrów, jest wszechobecny, wykryto go praktycznie w każdym miejscu na Ziemi, a także w organach człowieka, takich jak mózg, jelita czy łożysko, a nawet w próbce ludzkiej krwi. Drobiny plastiku trafiają do ludzkiego ciała z pożywieniem i wodą, ale również z wdychanymi zanieczyszczeniami, zawartymi w powietrzu.

Plastik, źródło: Pixabay
Plastik, źródło: Pixabay

Poszukuje się więc metod, pozwalających nie tyle wykluczyć, co ograniczyć przyjmowanie mikroplastiku, który – przedostając się do organizmu człowieka – gromadzi się w organach i bezpośrednio wpływa na zdrowie i życie ludzi. W tym celu próbowano wykorzystać już nanocelulozę, druty półprzewodnikowe, nanokolumny czy kolumny filtracyjne z piasku, żwiru oraz biofilmów. Teraz jednak naukowcy z Korei Południowej przedstawili kolejny sposób, który mógłby w dużym stopniu oczyścić jeden z najbardziej potrzebnych do życia ludzi produktów, jakim jest woda. W tym celu badacze wykorzystali CTF oraz generator tryboelektryczny.

Prototyp systemu oczyszczania wody z drobin plastiku

W celu oczyszczenia wody z drobin plastiku naukowcy wykorzystali CTF, czyli wyjątkową strukturę konwalencyjnej triazyny. Jest to materiał o wysokiej porowatości, co przekłada się na jego dużą powierzchnię, na której mikroplastik może zostać wyłapywany. Proces odbywa się w opracowanych przez koreańskich badaczy nanogeneratorach tryboelektrycznych, gdzie dochodzi do zjawiska elektroforezy.

Schemat usuwania mikroplastiku, źródło: DGIST
Schemat usuwania mikroplastiku, źródło: DGIST

Jak wynika z przedstawionych badań przeprowadzonych na prototypie, możliwe jest usunięcie ponad 99% zanieczyszczeń w postaci mikroplastików występujących w wodzie w ciągu 10 sekund działania nowego filtra.

Prototypowy system oczyszczania zawierał membranę adsorpcyjną, która napędzana jest energią słoneczną.