Oczyszczacz powietrza to konieczność! Jaki model warto kupić? Przeglądamy rynek!

Oczyszczacz powietrza to konieczność! Jaki model warto kupić? Przeglądamy rynek!

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, mające na celu filtrowanie oraz usuwanie zanieczyszczeń powietrza wewnątrz pomieszczeń. W tym roku to urządzenie powinno pojawić się w każdym domu. Przeglądamy rynek i podpowiadamy, jakie modele warto kupić.

Szkodliwa jakość powietrza?

Zanieczyszczenia powietrza, m.in. w postaci pyłów zawieszonych o różnej ziarnistości, negatywnie wpływają na zdrowie ludzi. Doskonałym dowodem na potwierdzenie tych słów jest smog londyński, który wystąpił w 1952 roku. Utrzymywał się zaledwie 5 dni, a liczba ofiar śmiertelnych wyniosła łącznie ponad 12 tysięcy osób, przy czym 4 tysiące zmarło w czasie trwania smogu, a kolejnych 8 tysięcy – w ciągu następnych kilku tygodni – na niewydolność oddechową.

Również u nas pojawia się smog londyński, choć jeszcze nie wystąpił w tak zaawansowanej formie. Nie „przylatuje” jednak z Londynu, a sami go tworzymy głównie poprzez niską emisję. Do niskiej emisji zalicza się ta, która nie unosi się wyżej niż 40 metrów, a polega na wprowadzaniu do powietrza niewielkich emisji z ogromnej liczby źródeł, czyli z przydomowych kotłów i ruchu samochodowego.

smog

Smog może powodować choroby układu krwionośnego, nerwowego i, przede wszystkim, oddechowego. Przyczynia się do zachorowań na choroby przewlekłe, takie jak astma czy POChP.

Jednym ze sposobów na ograniczenie szkodliwego przyjmowania zanieczyszczeń do organizmu jest zastosowanie oczyszczaczy powietrza w naszych domach. Dzięki nim, chociaż w miejscu zamieszkania, będziemy bezpieczniejsi i „wyposażeni” w czystsze, niż na zewnątrz, powietrze.

Czas na oczyszczanie powietrza!

Na rynku dostępne są różne rodzaje oczyszczaczy: filtrowe, ozonowe, elektrostatyczne, wodne oraz UV.

Rodzaj zastosowanego oczyszczacza powinien być wybrany w zależności od problemu, który nas dotyka. W przypadku smogu koniecznym jest wybranie oczyszczacza, który wyposażony został w filtr HEPA oraz filtr węglowy. Oczyszczacz powinien być dobierany do dedykowanego pomieszczenia, nie do całego mieszkania czy domu, ponieważ w takich przypadkach będzie mało skuteczny. Oczyszczacze wybiera się w oparciu o powierzchnię pomieszczenia – należy pamiętać o zaokrągleniu jej w górę.

Przegląd rynku oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze Xiaomi

Oczyszczacze powietrza oferują różne firmy. Najczęściej spotykanymi są modele takich marek, jak Xiaomi, Philips, Electrolux, Sharp czy Panasonic.

Firma Xiaomi ma do wyboru kilka różnych oczyszczaczy. Air Purifier 3C dedykowany jest do powierzchni do 40m2, a jego wydajność to oczyszczanie 5330 litrów powietrza w ciągu 1 minuty. Urządzenie jest wyposażone w filtr adsorpcyjny z węglem aktywnym, wysokowydajny filtr cząstek stałych typu HEPA oraz podstawowy filtr PET.

Został wyposażony w wyświetlacz LED, który prezentuje bieżące zanieczyszczenie wewnątrz pomieszczenia. Oczywiście, jak większość urządzeń Xiaomi, jest to urządzenie należące do grupy smart, dzięki czemu połączenie się z aplikacją i zarządzanie działaniem oczyszczacza z poziomu smartfona jest łatwe i bezproblemowe. Dzięki zastosowaniu czujników laserowych urządzenie automatycznie dobiera szybkość oczyszczania. 3C dostępny jest w kolorze białym, a jego wymiary wynoszą 52 x 24 x 24 cm.

Aktualna cena to 559 złotych.

Oczyszczacz Xiaomi 3C
Oczyszczacz Xiaomi 3C, źródło: Xiaomi

Drugim, dość popularnym oczyszczaczem Xiaomi, jest Air Purifier 4, który dedykowany jest do pomieszczeń o powierzchni 26 do 45m2, choć producent zapewnia, że powietrze pomieszczenie o powierzchni 20m2 oczyściłby w pełni w ekspresowe 10 minut. Urządzenie jest w stanie oczyścić 6660 litrów powietrza w ciągu 1 minuty, co z pewnością ułatwia mu wlot powietrza dookoła. Oczyszczacz został wyposażony w filtr adsorpcyjny z węglem aktywnym, filtr HEPA, a także filtr węglowy HEPA.

Air Purifier 4 przyda się również osobom, które są alergikami czy też mają zwierzęta, gdyż oczyszczacz pozwala na pozbycie się sierści, pyłków czy kurzu, a także dymu papierosowego. Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w funkcję ujemnej jonizacji, dzięki czemu powietrze jest faktycznie czyste i świeże. Oczywiście, jak poprzednikiem, oczyszczaczem można sterować z poziomu aplikacji Mi Home oraz asystentami głosowymi Google i Alexa.

Air Purifier 4 jest nieco większy od 3C, osiąga wymiary 55,5x25x25 cm, choć tych 3,5 cm większej wysokości i po 1 cm grubości i szerokości możnaby nie zauważyć.

Air Purifier 4 dostępny jest za 859 złotych.

Xiaomi Smart Air Purifier 4
Xiaomi Air Purifer 4, fot. oiot.pl

Dla naprawdę sporych pomieszczeń Xiaomi wprowadził oczyszczacz Air Purifier 4 Pro, który jest w stanie oczyścić pomieszczenia do 60m2 powierzchni. Urządzenie generuje 8330 litrów czystego powietrza w ciągu minuty. Air Purifier 4 Pro został wyposażony w filtr 3w1, który zawiera w sobie filtr główny, wysoce wydajny filtr Xiaomi oraz wysokiej jakości filtr z węglem aktywnym.

Poza większą wydajnością i nieco inną metodą filtracji, praktycznie nie różni się funkcjonalnością od Air Purifier 4, jednak rozmiar jest zdecydowanie większy i osiąga 68 x 27,5 x 27,5 cm.

Aktualnie można go kupić w obniżonej cenie za 1149 złotych.

Oczyszczacze Philips

Producentem oczyszczaczy, który również ma sporo do zaoferowania, jest firma Philips. Zastosowanym w oczyszczaczach filtrem jest filtr NanoProtect HEPA, dzięki któremu możliwe jest usuwanie 100 razy mniejszych zanieczyszczeń niż te oczyszczane w tradycyjnych filtrach HEPA, jednak ewidentnie wiąże się to z wyższą ceną. Philips także różnicuje swoje urządzenia w oparciu o dedykowane powierzchnie pomieszczeń.

Pierwszym z oczyszczaczy Philips jest oczyszczacz z serii 1000, dostępny w białym kolorze, przybrał kształt kolumny. Jego system pozwala na skanowanie powietrza w pomieszczeniu 1000 razy w ciągu jednej minuty, a przez zastosowanie filtra HEPA NanoProtect jest w stanie oczyszczać skutecznie powietrze nawet z wirusów, a także bakterii, smogu czy niebezpiecznych gazów. Poprzez zastosowanie elektryczności statycznej możliwe jest aktywne przyciąganie zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu.

Oczyszczacz Philips dedykowany jest do pomieszczeń o powierzchni do 36m2. Przepływ powietrza wynosi 300m3/h. Urządzenia Philipsa również mogą być stosowane za pomocą dedykowanej aplikacji Clean Home+.

Jego cena wynosi 1499 złotych.

Oczyszczacz Philips serii 1000
Oczyszczacz Philips serii 1000, źródło: Philips

Drugi oczyszczacz w odcieniach szarości od Philips z serii 4000 usuwa cząsteczki o średnicy 0,003 mikrometrów. Ta wyższa seria umożliwia również wyświetlenie wskaźnika dotyczącego poziomu szkodliwych gazów w 4-stopniowej skali. Przeznaczona jest do sporych pomieszczeń o powierzchni do 73m2 o przepływie 610m3/h.

W oczyszczaczu Philipsa serii 4000 zastosowano technologię Dual Scan, która opiera się o działanie dwóch czujników. Dzięki nim możliwe jest wykrywanie i eliminacja nawet najmniejszych zanieczyszczeń.

Jego cena wynosi 2899 złotych.

Oczyszczacz Philips serii 4000
Oczyszczacz Philips serii 4000, źródło: Philips

Oczyszczacze Electrolux

Jednym z mniejszych oczyszczaczy, proponowanych przez Electrolux, jest oczyszczacz Well A5 o przepływie 290m3/h. To forma przenośnego oczyszczacza powietrza, który idealnie dopasuje się do pomieszczenia o maksymalnej powierzchni 60m2. Urządzenie Electrolux mierzy 57,9 x 48 x 21,3 cm.

Sterowanie oczyszczaczem jest możliwe z poziomu aplikacji na smartfona, a zastosowanie czujników pyłów umożliwia samodzielne dostosowanie prędkości przepływu powietrza i oczyszczania.

Oczyszczacz Electrolux Well A5
Oczyszczacz Electrolux Well A5, źródło: Electrolux

Dość mocnym oczyszczaczem Electrolux jest ciemnoszary lub jasnoszary Pure A9, który dedykowany jest do pomieszczeń o powierzchni do 129m2. Głównym filtrem w 5-cio stopniowej filtracji jest EPA12. Oczyszczacz Pure A9 o wymiarach 72,5 x 31,5 x 31,5 cm sam dostosowuje się do zmiennych warunków w pomieszczeniu, w oparciu o ciągły pomiar poziomu zanieczyszczeń powietrza. Dzięki dostępowi do aplikacji Connectivity możliwe jest stałe śledzenie stanu powietrza w domu, nawet, gdy cię nie ma, dlatego jego działanie jest zoptymalizowane i dostosowane do potrzeb mieszkańców.

Electrolux wyposażył swój oczyszczacz w technologię AirSurround, która umożliwia wywołanie w pomieszczeniu płynnego, spiralnego ruchu powietrza, dzięki czemu powietrze w każdym obszarze pomieszczenia jest oczyszczone. Oczyszczacz Pure A9 osiąga od 17 do 49dB przy najsilniejszym przepływie.

Jego cena wynosi 2399 złotych.

Oczyszczacz Electrolux Pure A9
Oczyszczacz Electrolux Pure A9, źródło: Electrolux

Podsumowanie parametrów

Nazwa oczyszczaczaTypy filtrówZalecany obszar, m2Przepływ oczyszczonego powietrza, m3/hPoziom hałasu, dBCena, zł
Xiaomi 3C– adsorpcyjny z węglem aktywnym
– HEPA
– podstawowy filtr PET
do 4032031559
Xiaomi 4– adsorpcyjny z węglem aktywnym
– HEPA
– węglowy HEPA
28-4840032859
Xiaomi 4 Pro– ładunek elektrostatyczny
– wysokowydajny filtr Xiaomi
35-60500341149
Philips serii 10003w1:
– wstępny
– NanoProtect HEPA
– węglowy
do 36300151499
Philips serii 40003w1:
– wstępny
– NanoProtect HEPA
– węglowy
do 73610152899
Electrolux Well A5– cząsteczek drobnych
– węglowy
– antysmogowy
– antybakteryjny
do 6029023-49999
Electrolux Pure A9– HEPA
– antybakteryjny
– antysmogowy
– przeciwpyłkowy
– przeciwzapachowy
do 12962017-492399

Jak widzimy – wybór jest spory, parametry różnorodne, a podjęcie decyzji dość skomplikowane i należy jej dokonać w zależności od oczekiwań stawianych wobec naszego przyszłego oczyszczacza.