Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Recenzja Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro. Test kamery do domowego monitoringu

Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro to ciekawie wyglądająca kamera do domowego monitoringu, która pozwala na nagrywanie w rozdzielczości 2K. To urządzenie szczególnie ciekawe dla osób, które już teraz mają sporo urządzeń z ekosystemu Xiaomi w swoim domu. Czy jednak ten model faktycznie dobrze sprawdza się w praktyce? Co warto wiedzieć przed zakupem? Zapraszam na test.

Wideorecenzja

Zawartość opakowania

Czym charakteryzuje się kamerka Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro? Poza długą nazwą, zaczynając od opakowania, otrzymujemy tutaj:

  • przewód zasilający,
  • adapter sieciowy,
  • zestaw montażowy do zaczepienia na ścianie czy suficie wraz z kołkami i śrubami,
  • pliczek z instrukcją obsługi.

Kamerka wygląda bardzo minimalistycznie. Ma podłużną, dość walcowatą bryłę, która w większości jest w kolorze białym. Jedynie wstawka z modułem aparatu jest wykonana w kolorze czarnym i jest nieco zagłębiona względem reszty obudowy.

Kamerka jest na obrotowej podstawie, dzięki czemu porusza się na boki. W tej podstawie mamy miejsce na podłączenie przewodu microUSB. Dodatkowo ten czarny moduł też rusza się w górę i dół, co pozwala na objęcie nagrywaniem praktycznie całego obszaru pokoju. Na czarnym module, poza samą kamerką, mamy jeszcze diody na podczerwień, które pozwolą na rejestrowanie obrazu nocą.

Poza tym, gdy odchylimy czarny moduł maksymalnie do góry, znajdziemy jeszcze miejsce na włożenie karty pamięci do zapisywania wszelkich nagrań. Jest tu także klawisz reset do przywracania ustawień fabrycznych kamerki.

Konfiguracja Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro

Aby móc korzystać z kamerki Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro, musimy ją najpierw skonfigurować. Do tego przyda nam się aplikacja Xiaomi Home, dostępna na Androida oraz iOS.

W tym programie musimy założyć konto lub się zalogować. Następnie klikamy plusa w prawym górnym rogu. Klikając „Dodaj urządzenie” możemy wybrać kamerę, a następnie zeskanować kod, który jest umieszczony od spodu kamerki. W międzyczasie zostaniemy poproszeni jeszcze o podanie hasła do naszego domowego Wi-Fi, możemy także nazwać urządzenie i praktycznie konfiguracja będzie ukończona.

Całość przebiega więc bardzo szybko i naprawdę intuicyjnie. W prosty sposób możemy przejść przez całą konfigurację i zyskać możliwość skorzystania ze wszystkich funkcji aplikacji.

Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Funkcjonalność aplikacji Xiaomi Home

W aplikacji znajdziemy sporo ciekawych funkcji przydatnych w codziennym użytkowaniu. Przede wszystkim od góry mamy podgląd tego, co aktualnie się dzieje przed obiektywem. Możemy tutaj wyciszyć lub włączyć dźwięki, a także zdefiniować, jaka będzie jakość podglądu.

Do dyspozycji mamy tryb automatyczny dostosowujący jakość obrazu do prędkości internetu. Poza tym jest 360P zapewniające płynną transmisję przede wszystkim przy słabszej jakości internetu. Jest także 2K HD, czyli maksymalna rozdzielczość uzyskiwana przez urządzenie.

Dodatkowo w aplikacji mamy strzałki, za pomocą których możemy sterować, w którą stronę kamerka ma się poruszyć, żeby zobaczyć obraz z innej strony. Jest także możliwość wykonania zdjęcia lub nagrania, a także skorzystania z mikrofonu w smartfonie, żeby coś powiedzieć do osoby, która będzie przed kamerką. Ciekawą opcją jest także możliwość wyłączenia podglądu. Wtedy kamerka chowa się do dołu, wyłączając całkowicie podgląd i chroniąc naszą prywatność.

Na dole mamy jeszcze trzy funkcje, pozwalające sprawdzić wcześniejsze zdarzenia zarejestrowane przez kamerkę. Jest to „Monitorowanie domu”, czyli możliwość podejrzenia kiedy ktoś został wykryty w polu widzenia. Mamy tutaj oś czasu i wszystkie zapisane zdarzenia z ostatnich dni. Druga opcja to „Powrót”, czyli możliwość przeglądania całej zapisanej historii nagrań. Nagrania będą różne, w zależności od naszego wyboru, co ma być rejestrowane (do wyboru mamy rejestrowanie w trybie ciągłym, po wykrycie ruchu czy wykryciu osoby).

Trzecia zakładka to zarządzanie pamięcią, gdzie możemy podejrzeć już wszystkie nagrania, które są zapisane w karcie pamięci. Możemy też sprawdzić jak bardzo wykorzystana jest pamięć. Ważną informacją jest to, że gdy pamięć zostanie zapełniona, to te najstarsze nagrania będą zastępowane nowszymi. Nie będzie więc takiej sytuacji, że coś przestanie się nagrywać, bo pamięć została zapełniona.

Kilka dodatkowych opcji znajdziemy klikając trzy kropeczki w prawym górnym rogu. Znajdziemy tutaj ustawienia kamery, gdzie zmienimy chociażby to, czy ma podświetlać się dioda informująca o włączeniu urządzenia. Z innych ciekawszych opcji możemy także zarządzać ustawieniami widzenia nocnego, czyli czy całość ma być czarno-biała czy kolorowa, nawet w gorszym oświetleniu. Oczywiście jakość nagrań wtedy będzie nieco gorsza, ale i tak będzie prawdopodobnie bardziej czytelna niż w wersji czarno-białej.

Fajną opcją jest także śledzenie ludzkiej obecności. Oznacza to, że gdy ktoś pojawi się w polu widzenia, będzie cały czas śledzony, nawet gdy będzie się poruszał. Gdy zatem będzie chodził po mieszkaniu, kamera będzie cały czas ruszała się utrzymując go w polu widzenia.

W innych zakładkach mamy konfigurację asystenta monitorowania domu, czyli w jakich godzinach będzie monitorowana aktywność oraz czy będziemy dostawali powiadomienia na smartfona po wykryciu ruchu. Mamy też ustawienia sztucznej inteligencji, gdzie możemy włączyć powiadomienia, gdy zostanie wykryty płacz dziecka.

Inne opcje są już bardziej standardowe. Zmienimy nazwę urządzenia, udostępnimy sprzęt innym osobom, możemy także sprawdzić aktualizację sprzętu czy chociażby włączyć automatyzacje. Będą one współdziałały z innymi urządzeniami w naszym domu – zastosowań tego typu rozwiązań może być wiele.

Na przykład – po wykryciu ruchu na kamerce, może włączyć się lampa w mieszkaniu, może też na przykład uruchomić się robot sprzątający. Z drugiej strony możemy też ustawić, że po wykryciu ruchu na zewnętrznym czujniku obudzi się kamerka i zacznie nagrywać. Zamknięcie drzwi z czujnikiem może też sprawić, że Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro przełączy się w tryb prywatności, wyłączając rejestrowanie obrazu.

Działanie Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro w praktyce

Jeśli chodzi o jakość nagrań – jestem pozytywnie zaskoczony tym, co Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro może nam zaoferować. Nagrania wydają się bardzo wyraźne, mają też dobrze nasycone kolory. Twarze poszczególnych osób są naprawdę dobrze widoczne, kamerka też szybko reaguje na przełączanie się między różnymi opcjami.

Szybko działają też strzałki, które wyzwalają ruch kamerki, zmieniając tym samym zakres podglądu. Automatyczne ruszanie się kamerki śledząc aktywność przed obiektywem też działa sprawnie i bez większych opóźnień. Ogólnie jest więc to bardzo dobra kamerka, która w codziennych zastosowaniach jak najbardziej się sprawdzi.

Szkoda jednak, że nie mamy tu żadnego akumulatora, który chociaż na chwilę utrzymywałby nagrywanie po wyłączeniu prądu. Pewnym ograniczeniem może być też to, że możemy korzystać wyłącznie z sieci Wi-Fi. Przewodowo nie da rady się podłączyć – nie ma do tego złącza Ethernet w obudowie.

Pozytywne jest jednak to, że Wi-Fi jest dwuzakresowe, więc możemy połączyć się zarówno z siecią 5 GHz, jak i najbardziej popularną 2,4 GHz. Ciekawostką na pewno jest jeszcze to, że mamy wbudowany moduł Bluetooth, dzięki czemu kamerka może być bramką dla innych urządzeń. Zapewni więc to zdalny dostęp do sprzętów, takich jak zegarki, termometry czy chociażby inteligentne zamki, które są w ofercie Xiaomi.

Dla niektórych ważne może być też to, że Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro może być zintegrowana z systemem Google Home. Dzięki temu możemy uruchomić podgląd na inteligentnych ekranach, takich jak Xiaomi Mi Smart Clock czy chociażby Google Nest Hub.

Podsumowanie

Kamerka Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro kosztuje aktualnie w okolicy 250 złotych. Za tę cenę jest to myślę całkiem ciekawa propozycja, szczególnie dla osób, które mają już sporo urządzeń w aplikacji Xiaomi Home i chcą mieć wszystko w jednym miejscu. Kamerka działa bardzo poprawnie, skutecznie rejestruje obraz i wysyła powiadomienia o wykryciu ruchu.

Jakość nagrań też stoi na bardzo przyzwoitym poziomie, a te pojedyncze braki (typu brak akumulatora czy brak miejsca na podłączenie przewodu sieciowego) myślę, że w tej kategorii cenowej mogą być jednak wybaczone. To po prostu bardzo dobra kamerka do domowego monitoringu, która też wygląda dobrze i nieco inaczej niż większość kamerek, które zazwyczaj możemy umieścić w swoich domach.

A co Wy myślicie o Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro? Czy to model, który sprawdzi się w Waszym domu? Dajcie znać w komentarzach.

Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Recenzja Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro. Test kamery do domowego monitoringu
Zalety
Ładna obudowa wyróżniająca się na tle innych kamerek do domowego monitoringu
Wysoka jakość nagrań
Tryb nocny z kolorowym obrazem
Dwustronna komunikacja przy pomocy mikrofonów i smartfona
Nagrywanie w 360 stopniach
Współpraca z Google Home
Wbudowany moduł Bluetooth z funkcją bramki dla innych urządzeń
Dwuzakresowe Wi-Fi
Funkcjonalna aplikacja Xiaomi Home z możliwością tworzenia automatyzacji
Wady
Brak możliwości połączenia przewodowego
Brak wbudowanego akumulatora
8.5
Ocena