Reaktor SMR 160 (Źródło: Holtec International)
Reaktor SMR 160 (Źródło: Holtec International)

Modularny reaktor w walce z kryzysem energetycznym

Rząd Wielkiej Brytanii przyjmuje oferty firm konstruujących małe, modularne reaktory jądrowe SMR. Ma to być odpowiedź na kryzys energetyczny grożący krajowi w trakcie zimy.

Niedostatki energii zmuszają do innowacji

Sytuacja w Europie i na świecie skłania państwa do inwestycji w elektrownie jądrowe oraz poszukiwania alternatyw. Chociaż reaktory termojądrowe powoli osiągają coraz lepsze wyniki, daleko im jeszcze do komercyjnego wdrożenia. Energetyka jądrowa to wciąż jeden z najlepszych kierunków, a propozycji ciekawych rozwiązań w tej branży nie brakuje.

Wielka Brytania, stając w obliczu problemów energetycznych, rozpoczęła już pierwsze współprace, mające na celu budowę małych, modularnych elektrownii jądrowych i wciąż poszukuje alternatywnych dostawców jak najwydajniejszych technologii.

Pod koniec 2022 roku zawiązano już pierwsze porozumienie z firmą Holtec International, amerykańskiego dostawcy urządzeń i systemów dla przemysłu energetycznego, specjalizującego się w projektowaniu i produkcji części do reaktorów jądrowych. Firma ma za zadanie wsparcie brytyjskich inżynierów w zbudowaniu ciśnieniowego reaktora wodnego SMR-160, który wytworzy 160 MW mocy.

Wielka Brytania znajduje się w punkcie zwrotnym. Będzie potrzebować wielu uzupełniających się projektów elektrowni jądrowych opartych na sprawdzonej technologii wodnych reaktorów ciśnieniowych, aby zapewnić bezemisyjne bezpieczeństwo energetyczne za dziesięć lat, i musimy zacząć działać już teraz.

Richard M. Springman, starszy wiceprezes Holtec International
Reaktor SMR 160 (Źródło: Holtec International)
Reaktor SMR 160 (Źródło: Holtec International)

Pierwsza, ale nie ostatnia taka elektrownia w Wielkiej Brytanii

Konstrukcja nowej elektrownii ma rozpocząć się do 2028 roku, a do końca 2050 roku firma celuje w uruchomienie 32 takich jednostek w celu dostarczenia łącznie 5.1 GW mocy. Firma zlokalizowała już 3 miejsca – dwa w Anglii i jedno w Walii, które idealnie nadają się na rozlokowanie pierwszych, modularnych elektrownii.

Jednocześnie Brytyjczycy nie zamykają się na inne oferty i cały czas otwarci są na propozycje innych producentów. Wśród konkurentów Holtec znajduje się między innymi Rolls Royse, który ogłosił wybór 3 miejsc pod swoje fabryki małych reaktorów jądrowych. Również GE Hitachi Nuclear Energy zgłosiło swoją ofertę budowy 300 megawatowego BWRX-300 wykorzystującego zaawansowane technologie opracowywane przez GE.

Wszystkie firmy obserwują jednocześnie, w jaki sposób zawirowania gospodarcze wpłyną na koszty i postępy w opracowywaniu projektów.