Abonament RTV w górę. Kto musi płacić i ile?
Źródło: Pixabay/Alehandra13

Abonament RTV w górę. Kto musi płacić i ile?

Chciałoby się rozpocząć ten rok od samych pozytywnych wiadomości, np. od ogłoszenia światu, że Polska stała się krainą dobrobytu, w której zredukowano do minimum wszelkie podatki, opłaty i daniny. Że jest tanio i że będzie jeszcze taniej. Kiedy niemal całkowicie się rozmarzyłem, rozpalając w głowie te utopijną wizję, wtem zjawiła się Poczta Polska, by wylać na nią wiadro zimnej wody i przypomnieć, że w 2023 roku wchodzą wyższe stawki za abonament RTV.

W 2023 roku za abonament RTV zapłacimy więcej

Jeżeli jesteście ciekawi nowego taryfikatora oraz tego – do kiedy należy uiścić opłatę, gdzie można tego dokonać i kto jest zwolniony z abonamentu radiowo-telewizyjnego, to nie wyłączajcie odbiorników, gdyż na wszystkie te pytania postaram się odpowiedzieć. Doradzę też, jak zaoszczędzić.

Nowy taryfikator nie jest niespodzianką, bo został ogłoszony przez KRRiT już 25 maja 2022 roku. Wtedy po raz pierwszy pokazano, ile przyjdzie zapłacić za abonament radiowo-telewizyjny wraz z nastaniem 2023 roku. Nowa stawka dla odbiorników radiowych to 8,70 złotych za miesiąc, a dla odbiorników telewizyjnych 27,30 złotych za miesiąc. Tak jak wspominałem, jest drożej niż w 2022 roku, ponieważ wtedy za posiadanie radia płaciliśmy 7,50 złotych miesięcznie, a za użytkowanie telewizora 24,50 złotych miesięcznie. Taki wzrost to jeszcze nie rozbój, ale w dzisiejszych realiach każda złotówka ma znaczenie. W związku z tym najpewniej zapytacie:

Jak zaoszczędzić na abonamencie radiowo-telewizyjnym?

Pewną oszczędność można wygenerować poprzez opłacanie abonamentu z góry. Najlepiej zrobić to od razu za cały rok, ponieważ wtedy naliczana jest najwyższa ulga, wynosząca 10 proc. Płacąc za pół roku, będziemy mieli taniej o 5%, a wykonując przelew za 3 lub 2 miesiące, analogicznie 3% i 2%. Aby lepiej zrozumieć system upustów, załączam tabelę, której źródłem jest gov.pl.

Liczba opłacanych miesięcy z góryWysokość zniżkiTryb wyliczenia wysokości opłaty
(w miesiącach)
Wysokość opłaty za odbiornik radiowy
(ze zniżką)
Wysokość opłaty
za odbiornik telewizyjny
lub telewizyjny
i radiowy
(ze zniżką)
1 miesiąc8,70 zł27,30 zł
2 miesiące2% 16,90 zł53,00 zł
3 miesiące3% 25,10 zł78,70 zł
4 miesiące3+133,80 zł106,00 zł
5 miesięcy3+242,00 zł131,70 zł
6 miesięcy5% 49,60 zł155,70 zł
7 miesięcy6+158,30 zł183,00 zł
8 miesięcy6+266,50 zł208,70 zł
9 miesięcy6+374,70 zł234,40 zł
10 miesięcy6+3+183,40 zł261,70 zł
11 miesięcy6+3+291,60 zł287,40 zł
12 miesięcy10% 94,00 zł294,90 zł

Należy pamiętać także o tym, że opłata musi zostać uiszczona do 25. dnia danego miesiąca, jeżeli chcemy mieć przyznaną zniżkę. Tym samym, aby uzyskać rabat za cały rok, należy uregulować abonament RTV najpóźniej 25 stycznia 2023 roku.

Gdzie możemy dokonać wpłaty? Jeżeli chcemy zrobić to stacjonarnie, to rzecz jasna – we wszystkich placówkach pocztowych. Jeżeli nie mamy czasu wyczekiwać w kolejkach, to istnieją jeszcze dwie metody, które są zdecydowanie wygodniejsze, bo pozwalają uiścić opłatę online. Pierwsza z nich to przelew bankowy, a druga to platforma płatności Poczty Polskiej, gdzie do zalogowania wymagany jest numer abonenta oraz numer PESEL.

Abonament RTV - płacenie przez stronę Poczty Polskiej
Interfejs płatności online (źródło Poczta Polska)

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

Abonament RTV powinny uregulować osoby fizyczne, które zgodnie z wymogami prawnymi zarejestrowały swoje odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Plusem tej sytuacji jest to, że nie muszą one płacić za każdy sprzęt z osobna, a wyłącznie jedną opłatę za wszystkie urządzenia w gospodarstwie domowym i samochodzie prywatnym.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku instytucji publicznych, takich jak zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, jednostki oświaty, te publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe państwowe i niepaństwowe oraz domy pomocy społecznej. Tam też wystarczy jedna płatność za wszystkie wykorzystywane odbiorniki.

Jeżeli prowadzisz działalność inną niż wyżej opisane, to jesteś zobowiązany zapłacić za każde urządzenie telewizyjne i radiofoniczne z osobna. Nawet za te, których używają Twoi pracownicy i które nie należą do Ciebie.

Ostrzegam wszystkich tych, którzy korzystali z dotacji na zakup telewizora lub dekodera – zapewne ten fakt został odnotowany i uchylanie się od płacenia, będzie po prostu niemądre. Może nawet bardziej niż samo wzięcie tego dofinansowania.

Dla kilku grup przewidziano zwolnienie z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Za posiadanie telewizora bądź radia nie zapłacą emeryci po 60. roku życia, seniorzy po 75 roku życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, osoby pobierające rentę socjalną, zasiłek lub korzystające ze świadczenia pielęgnacyjnego i obywatele, których dochód rodzinny jest niski i wynosi mniej niż 674 złote na osobę oraz zarejestrowani w urzędzie bezrobotni. Na tym nie koniec, ponieważ obowiązkowi regulowania abonamentu RTV nie podlegają także inwalidzi wojenni, weterani posiadający uszczerbek na zdrowiu oraz osoby represjonowane w czasach PRL.

Aby uzyskać takie zwolnienie, należy przedstawić odpowiednią dokumentację i wypełnić oświadczenie w placówce Poczty Polskiej. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, to od następnego miesiąca jesteśmy wyłączeni z obowiązku opłacania abonamentu.

Za uchylanie się można zostać ukaranym. Przynajmniej w teorii

Warto wiedzieć, że Poczta Polska może wysłać do nas swoich kontrolerów. Ci jednak nie mają odpowiednich uprawnień, by działać skutecznie. Przede wszystkim dlatego, że nie mogą wejść do naszego mieszkania lub samochodu bez naszej zgody. Odmówienie urzędnikowi możliwości przeprowadzenia kontroli nie powoduje żadnych konsekwencji prawnych.

Pamiętajcie też, że pracownicy Poczty Polskiej nie mają prawa użyć zdjęcia odbiornika lub anteny jako argumentu do nałożenia kary, a także o tym, że to po ich stronie leży ciężar udowodnienia, że urządzenie, które posiadamy działa i może odbierać sygnał. Obciążeni nie mogą zostać właściciele Smart TV, jeżeli korzystają wyłącznie z telewizji internetowej i platform streamingowych oraz użytkownicy smartfonów, którzy wykorzystują swoje telefony do odbierania radia internetowego.

Uważać za to muszą osoby, które wzięły dofinansowanie oraz te, które opłacały abonament radiowo-telewizyjny, ale z jakichś powodów już tego nie robią. Skuteczna kontrola jest przykrym doświadczeniem, ponieważ Poczta Polska może wnieść o uregulowanie zaległości do 5 lat wstecz oraz nałożyć doraźną karę za niezarejestrowany odbiornik. W przypadku radia jest to 261 złotych, a w przypadku telewizora sporo więcej, bo 819 złotych.

Skontrolowane osoby mogą odwołać się od decyzji urzędnika do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, składając pismo osobiście bądź online z prośbą o umorzenie kary lub rozłożenie jej na raty.