Xiaomi Mi LED TV P1 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Dofinansowanie na nowy telewizor z DVB-T2 będzie wyższe

Rada ministrów zadecydowała – dofinansowanie na wymianę telewizora będzie wyższe. W jaki sposób można otrzymać bon na zakup telewizora wspierającego nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC?

DVB-T2 wymusi wymianę sprzętu

Już wkrótce Polaków czeka zmiana technologii nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Przez ostatnich kilka lat było to DVB-T/MPEG-4, zaś w najbliższych miesiącach w całej Polsce będzie to DVB-T2/HEVC.

Nowy standard to znacznie większe możliwości, w tym lepsza jakość odbieranego obrazu i dźwięku. Dzięki DVB-T2 możliwe jest oglądanie telewizji nawet w rozdzielczości 4K, jak i odbiór dźwięku przestrzennego. Przełoży się to na lepsze wrażenia z oglądania, w szczególności w przypadku nowszych filmów czy relacji sportowych.

Przejście to wymaga jednak korzystania z urządzeń, które nowy standard obsługują – nie sprawdzą się tutaj starsze tunery i telewizory, które nie wspierają DVB-T2. Jeśli posiadacie takie urządzenie, konieczna będzie jego wymiana.

Nowelizacja ustawy. Dopłata będzie większa

By nie pozostawiać ponad 2 milionów polskich domów bez telewizji, rząd postanowił wprowadzić dodatkowe świadczenia, czyli bon w wysokości 100 złotych na zakup nowego sprzętu. Z wielu stron pojawiały się jednak głosy, że w przypadku zakupu nowego telewizora, kwota ta jest niewystarczająca.

Trzeba przyznać rację, że przy zakupie telewizora za kilka tysięcy złotych rekompensata w takiej wysokości jest niemal niezauważalna. W związku z tym postanowiono zwiększyć kwotę bonu. Już wkrótce osoby decydujące się na zakup telewizora będą mogły skorzystać z ulgi 250 złotych. Kwota dofinansowania na zakup dekodera z DVB-T2 pozostaje bez zmian i wciąż będzie wynosić 100 złotych.

Ponadto, w nowelizacji wskazano, że bon przyznany przez rząd nie może zostać wykorzystany na zakup dekodera w pakiecie z abonamentem telewizji kablowej lub satelitarnej. Ma to wykluczyć oferty, których celem byłoby dofinansowanie usługi, nie zaś wymiany odbiornika.

Bon może wciąż zostać przyznany wyłącznie jednej osobie w danym gospodarstwie domowym. Wnioski o jego przyznanie będzie można składać od 18 marca 2022 roku poprzez portal gov.pl lub w placówkach Poczty Polskiej. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przyznany zostanie kod, który będzie można wykorzystać w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz na platformach sprzedażowych. Program dofinansowań do zakupu telewizora lub dekodera z DVB-T2/HEVC będzie realizowany do końca 2022 roku.

Opisywane zmiany zostały przyjęte w projekcie nowelizacji ustawy w trybie pilnym. Ma być on procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu RP, a po jego przyjęciu ustawa w nowej formie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw.