sztuczna inteligencja
fot. Unsplash.com

Sztuczna inteligencja zmieni wygląd rozmów kwalifikacyjnych

Rekruterzy przeprowadzający rozmowy o pracę nie mają łatwego zadania. Spotkania rekrutacyjne to również ogromny stres dla osób poszukujących nowego zatrudnienia. Sztuczna inteligencja może przynieść na tym polu spore ułatwienia.

Rozmowa o pracę pod kontrolą AI

Zdaję sobie sprawę, że wiele osób może nie darzyć sztucznej inteligencji wystarczająco dużym zaufaniem, by powierzyć jej kontrolę nad spotkaniem rekrutacyjnym. Każdy z nas stara się wypaść na nim jak najbardziej korzystnie, sprytnie dobierając odpowiedzi, a czasami nawet delikatnie zniekształcając rzeczywistość.

Nie na tym jednak powinna polegać rozmowa o pracę, a niektórych zachowań nie są w stanie wyłapać nawet najbardziej doświadczeni profesjonaliści. Sztuczna inteligencja, natomiast, to trochę inna bajka.

Właśnie dlatego firma Modern Hire udostępniła nowe narzędzia oparte o AI, dzięki którym rozmowa kwalifikacyjna w przyszłości może wyglądać kompletnie inaczej, niż dziś. Pierwsze z nich to Automated Interview Creator, czyli zautomatyzowany kreator rozmowy kwalifikacyjnej. Za jego pomocą rekruterzy będą mogli precyzyjniej dobrać pytania do odpowiedniego stanowiska, zarazem eliminując te najbardziej sztampowe, na które kandydaci niechętnie odpowiadają szczerze.

Z pozoru pytania te zdają się pokrywać z powszechnie stosowanymi, lecz są nieco bardziej rozbudowane. Wśród przykładowych wymienia się:

  • Opisz trudną decyzję, którą musiałeś podjąć w pracy. Jakie opcje rozważałeś? Którą z nich wybrałeś i jaki był jej skutek?
  • Opisz sytuację, kiedy miałeś sporo zadań do wykonania w krótkim czasie. W jaki sposób zadbałeś, aby każde z nich zostało zrealizowane?
  • Podaj przykład złożonego problemu, któremu musiałeś sprostać na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy. Jak do tego podszedłeś? Czy było to trudne zadanie? Jak rozwiązałeś ten problem?
Uścisk dłoni rozmowa rekrutacyjna
fot. Tumisu/pixabay.com

Największą różnicę podczas zaprojektowanych przez AI rozmów ma przynieść system Automated Interview Scoring. Ma on polegać na poproszeniu kandydata o nagranie odpowiedzi wideo na wybrane pytania, a następnie przyznaniu przez sztuczną inteligencję punktów za każdą z nich. Ma to pozwolić na skuteczne wyłonienie najbardziej adekwatnej osoby na dane stanowisko, a zarazem zwiększyć wydajność rekruterów.

Nie ma powodów do obaw – AI zostało zaprogramowane tak, by nie być stronniczym, a pieczę nad nim sprawuje zespół psychologów Modern Hire, którzy zadbali o precyzyjne monitorowanie najistotniejszych wskaźników. Ponadto, rekruterzy nie mają wglądu bezpośrednio do nagrań kandydatów, lecz wyłącznie do ich transkrypcji, co również ma wyeliminować stronnicze zachowania.

Skuteczność nowych narzędzi potwierdziły sześciomiesięczne testy, przeprowadzane w ośmiu firmach. Modern Hire udostępnia nowe AI jako dodatek do subskrypcji w swojej usłudze, a jego cena jest uzależniona od ilości pracowników w danej firmie.