Jama ustna (Źródło: pixabay)
Jama ustna (Źródło: pixabay)

System wykrywania bakterii kluczem do zdrowej jamy ustnej

Naukowcy z Forsyth Institute w stanie Massachusetts zaadaptowali technologię edycji genów opartą o sekwencje palindromowe do wykrywania bakterii w jamie ustnej. Precyzyjne narzędzie pozwoli na dokładny wybór ukierunkowanego leczenia.

Poznaj swojego wroga

W skutecznej ochronie zdrowia kluczową kwestią jest skuteczne rozpoznawanie, z jakimi drobnoustrojami się zmagamy i dobór terapii do atakującego nas patogenu. Na szczęście na tym polu czynimy duże postępy dzięki rozwojowi nowych narzędzi diagnostycznych, takich jak sztuczna inteligencja do analizowania próbek czy nowe metody znakowania wirusów. Teraz, z najnowszą innowacją w dziedzinie zdrowia jamy ustnej, przybywają naukowcy z Forsyth Institute w stanie Massachusetts.

Zdrowie jamy ustnej jest kluczowym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Badania wykazały, że mikroorganizmy w jamie ustnej odgrywają istotną rolę w popularnych chorobach, takich jak próchnica i schorzenia dziąseł. Istnieje również związek między zdrowiem jamy ustnej a innymi dolegliwościami, takimi jak choroby serca i układu oddechowego, cukrzycą oraz rakiem.

Dlatego naukowcy z instytutu wykorzystali technologię edycji genów SHERLOCK (Specific High-sensitivity Enzymatic Reporter unLOCKing), opartą o CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats). Tego typu technologia pozwala wykrywać unikalne, genetyczne znaczniki zakodowane w prawie każdej sekwencji DNA lub RNA dowolnego organizmu lub patogenu. Zaprogramowane enzymy CRISPR-Cas wykrywają obecność określonego kwasu nukleinowego w środowisku, generując sygnał fluorescencyjny.

System badania jamy ustnej oparty o CRISP (Źródło: forsyth)
System badania jamy ustnej oparty o CRISP (Źródło: forsyth)

System wykrywa bakterie niczym snajper

Dzięki prześwietlaniu próbek śliny powyższym systemem, naukowcy wykryli w nich obecność czterech bakterii powodujących choroby.

Ukierunkowane leczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy wiesz, które patogeny są w jamie. Obecnie dostępne na rynku testy mają albo niską czułość, albo wymagają analizy w drogim, scentralizowanym laboratorium. Uzyskanie wyników może zająć miesiące. Badane narzędzie do wykrywania rozwiązuje oba problemy, zapewniając wysoką czułość, niedrogie testy i szybkie wyniki.

Batbileg Bor, autor korespondent badania

Naukowcy przetestowali swoje nowatorskie narzędzie na 30 osobach dorosłych ze znanymi chorobami, chorobami zębów i dziąseł. Odkryli, że ich nowa metoda wykrywania jest bardzo czuła na obecność bakterii. Byli oni w stanie wykryć namierzyć określone rodzaje patogenów bez dodatkowego przetwarzania śliny.

Co więcej, naukowcy wykorzystali swoje narzędzie do wykrycia trzech bakterii związanych z różnymi nowotworami, chorobami układu pokarmowego, chorobami układu krążenia i chorobami neurodegeneracyjnymi.

Więcej o nowej, innowacyjnej metodzie diagnostycznej można przeczytać w oficjalnej publikacji naukowej zespołu.