Elektroniczne plastry na twarz do monitoringu bezdechu sennego (Źródło: eurekalert)
Elektroniczne plastry na twarz do monitoringu bezdechu sennego (Źródło: eurekalert)

Elektroniczne plastry pomogą monitorować bezdech senny

Międzynarodowy zespół naukowców zaprojektował specjalne plastry elektroniczne do monitoringu snu. Łatki pomogą w wykrywaniu bezdechu sennego bez konieczności wizyty w klinikach.

Wygodne urządzenia do noszenia w medycynie

Lekarze mogą coraz skuteczniej służyć i pomagać pacjentom m.in. dzięki wygodnym, nieinwazyjnym urządzeniom do noszenia. Dzięki drobnym gadżetom możliwe jest kontrolowanie poziomu ciśnienia w oczach chorych na jaskrę, nieinwazyjny monitoring pracy serca czy walka z Alzheimerem. Teraz międzynarodowy zespół naukowców z Georgia Institute of Technology opracował system łatek skórnych do badania bezdechu sennego.

Aby poddać się badaniu na bezdech senny, pacjenci zazwyczaj muszą spędzić noc śpiąc w klinice z licznymi przewodowymi czujnikami przyklejonymi do skóry. Bezdech może być poważnym zaburzeniem, ponieważ powoduje chwilowe zatrzymanie oddychania. Dodatkowo, zakłócając sen, może zaostrzyć istniejące schorzenia, takie jak choroby serca. Niestety, może to zająć trochę czasu, zanim pacjenci zgłoszą się do kliniki na badanie. Nawet wtedy nieznane otoczenie i ograniczające okablowanie elektryczne mogą uniemożliwiać im normalny sen – a ponadto test gromadzi dane fizjologiczne w ciągu zaledwie jednej nocy.

Na te wszystkie problemy mają odpowiedzieć innowacyjne plastry opracowane pod przewodnictwem doc. Prof. W. Hong Yeo.

Elektroniczne plastry na twarz do monitoringu bezdechu sennego (Źródło: eurekalert)
Elektroniczne plastry na twarz do monitoringu bezdechu sennego (Źródło: eurekalert)

Plastry zapobiegną konieczności spania w klinice

Zestaw składa się z dwóch cienkich silikonowych łatek, z których jedna biegnie wokół oczu i na czole, a druga na brodzie. Gdy użytkownik śpi w domu, elektrody w plastrach wykrywają aktywność jego mózgu, oczu i mięśni twarzy. Dane te są przesyłane do aplikacji na smartfonie, gdzie są analizowane za pomocą algorytmów opartych na sztucznej inteligencji. Dzięki temu aplikacja jest w stanie określić nasilenie bezdechu sennego pacjenta i zasugerować odpowiednie działania.

W dotychczas przeprowadzonych testach technologia wykryła i zmierzyła bezdech senny z dokładnością 88,5% w porównaniu z konwencjonalnymi testami klinicznymi.

Wiele osób ma tego typu zaburzenia snu; po prostu o tym nie wiedzą. W Stanach Zjednoczonych ponad 18 milionów ludzi cierpi na ten rodzaj bezdechu sennego. To w zasadzie jeden na 15 Amerykanów, a liczby te rosną z czasem.

doc. Prof. W. Hong Yeo

Jeśli zainteresowały was innowacyjne plastry, to więcej na ich temat możecie dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.