E-tatuaż (Źróło: utexas)
E-tatuaż (Źróło: utexas)

E-tatuaż pomoże monitorować serce i zapobiegać jego chorobom

Naukowcy opracowali mobilny, nieinwazyjny, cienki, elektroniczny tatuaż, który jednocześnie mierzy elektryczną i mechaniczną aktywność serca, oferując nową metodę diagnozowania i monitorowania chorób.

Medyczne tatuaże i naklejki diagnostyczne

W medycynie coraz popularniejszym konceptem stają się nieinwazyjne produkty do diagnostyki. Przyklejane naklejki oferują bezpieczną alternatywę dla konwencjonalnych metod badania pacjentów. Jeszcze ciekawiej prezentują się nadrukowywane, elektroniczne tatuaże, których konstrukcja może znacząco różnić się między sobą. Swoją propozycję tego typu rozwiązania wysuwają naukowcy z University of Texas w Austin.

Choroby serca to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie, a diagnostyka i wczesne wykrywanie chorób to klucz do ratowania ludzkich serc. Z pomocą przychodzi nowy produkt teksańskich naukowców, będący połączeniem technologii druku 3D i druku obwodów. Innowacyjny wynalazek jest nakładany na skórę, niczym tatuaż tymczasowy, a jego zintegrowane czujniki rejestrują i przesyłają dane, takie jak tętno i rytm, ciśnienie krwi lub poziom stresu, do smartfona lub innego podłączonego urządzenia.

E-tatuaż (Źróło: utexas)
E-tatuaż (Źróło: utexas)

Ten wynalazek pomoże z chorobami serca

E-tatuaż stale monitoruje aktywność elektryczną serca oraz dźwięki wydawane podczas bicia serca co daje wskazówki dotyczące mechaniki serca. Dźwięki serca powstają, gdy krew przepływa przez zastawki serca, powodując ich otwieranie i zamykanie. Nieprawidłowe odgłosy, takie jak szmery, mogą wskazywać na problemy z zastawkami. Zwykle mierzy się je za pomocą stetoskopu, jednak nowy produkt pozwala na stałą kontrolę serca bez wizyty u lekarza.

Te dwa pomiary, elektryczne i mechaniczne, łącznie mogą zapewnić znacznie pełniejszy i pełniejszy obraz tego, co dzieje się z sercem. Istnieje o wiele więcej cech serca, które można wyodrębnić z dwóch synchronicznie mierzonych sygnałów w nieinwazyjny sposób.

Nanshu Lu, współautor badania

Przy 200 mikrometrach e-tatuaż ma w przybliżeniu grubość dwóch ludzkich włosów. Waży zaledwie 2,5 g i jest zasilany baterią wielkości grosza, która wystarcza na ponad 40 godzin i która łatwo wymienić samodzielnie. Zespół badawczy przetestował swój wynalazek na pięciu zdrowych pacjentach w ich codziennym środowisku i stwierdził, że zapewnia on dokładne pomiary przy niskim poziomie błędów.

Więcej o medycznym tatuażu można przeczytać w oficjalnej publikacji naukowej zespołu.