Virgin Galactic - Unity 25 (Źródło: virigin)
Virgin Galactic - Unity 25 (Źródło: virigin)

Virgin Galactic z sukcesem po dwuletniej przerwie

Virgin Galactic świętuje swoje sukcesy w lotach kosmicznych i zapowiada kolejne misje. Misja Unity 25 wzniosła się na wysokość 87 kilometrów.

Kosmiczne sukcesy

Mamy co świętować w dziedzinie kosmicznej eksploracji. W Chille ruszyło obserwatorium fal grawitacyjnych Europejskiego Obserwatorium Południowego, naukowcom z Terran Orbit udało się pobić rekord transmisji danych z orbity a astronomom z MIT zaobserwować pierwszą w historii kraksę gwiazdy z planetą. Teraz Virgin Galactic świętuje ogromne sukcesy, dokonując pierwszego od lat lotu.

Należąca do grupy Richarda Bransona spółka została założona w 2004 roku z zamiarem oferowania lotów suborbitalnych, kosmicznych misji naukowych oraz transportu małych satelitów a ostatecznie — ogólnodostępnych podróży kosmicznych. Choć przez jakiś czas zmagała się z upadłością, w maju misja Unity 25 z sukcesem zakończyła swój dziewiczy lot, wznosząc się na wysokość 87 kilometrów nad Spaceport America w Nowym Meksyku.

Virgin nie osiada na laurach, szykuje kolejne loty

Lot VSS Unity wystartował o godzinie 9:15 MT, zawieszony pod statkiem matką VSS Eve z 8 osobami na pokładzie, w tym 2 pilotami i 4 specjalistami ds. misji. Statek został wypuszczony z samolotu matki na wysokość 13 500 m i uruchomił swój hybrydowy silnik cieczowo-stały, napędzając go na trajektorii suborbitalnej do krawędzi kosmosu i osiągając prędkość 2,94 Macha.

Wraz z pasażerami Unity przewoził swoje pierwsze cztery ładunki NASA obsługiwane przez ludzi podczas 92-minutowego lotu. Według Virgin Galactic głównym celem lotu była ocena wyszkolenia astronautów i doświadczenia w locie, a także dokonanie ostatecznej oceny VSS Unity i VSS Eve przed rozpoczęciem płatnych lotów pasażerskich w czerwcu.

Misja Unity 25 była fantastycznym osiągnięciem dla wszystkich w Virgin Galactic. Widząc czystą radość naszej inspirującej załogi po wylądowaniu, mam pełne zaufanie do wyjątkowych doświadczeń astronautów, które zbudowaliśmy dla naszych klientów. Nasze zespoły rozpoczynają teraz analizę po locie, a także przygotowania do Galactic 01 – naszej komercyjnej misji badawczej zaplanowanej na koniec czerwca.

Michael Colglazier, dyrektor generalny Virgin Galactic

Virgin Galactic gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za kolejną misję, która ma odbyć się już lada dzień.