Laser (źródło: Pixabay)
Laser (źródło: Pixabay)

Satelita z laserowym łączem danych ustanawia nowy rekord transmisji na Ziemię

Terran Orbit ustanowił nowy rekord w transmisji danych z dużą prędkością, z kosmosu na Ziemię. Sztuka ta była możliwa dzięki pomocy satelity NASA PTD-3.

Kosmiczne technologie

Coraz niższe koszta wysłania sprzętu na orbitę i prywatyzacja sektora sprawia, że na orbicie pojawiają się technologie kiedyś uznawane za nieosiągalne. Trwają eksperymenty z przesyłem energii z przestrzeni kosmicznej, testy rojów naprawczych do serwisu i konserwacji sztucznych satelitów oraz pierwsze przymiarki do budowy komercyjnych stacji kosmicznych. Teraz amerykańska firma Terran Orbital, we współpracy z NASA i MIT, pobiła rekord w transmisji z dużą prędkością z kosmosu na Ziemię.

Terran Orbital zajmująca się kompleksowymi rozwiązaniami satelitarnymi, łącząc projektowanie satelitów, produkcję, planowanie startu, operacje misyjne i wsparcie na orbicie, przetestowała przesył danych przez swojego Pathfinder Technology Demonstrator 3 (PTD-3). Finansowane przez NASA i opracowane we współpracy z MIT urządzenie wykorzystało optyczny system laserowy do przesłania danych z odległości 480 km do stacji naziemnej z szybkością 200 gigabitów na sekundę.

Tym samym nowa technologia wyciąga kosmiczną komunikację z martwego punktu. Dotychczasowy standard polegający na paśmie 7,25 GHz do 7,75 GHz i 7,9 GHz do 8,4 GHz, był wykorzystywany od dziesięcioleci, między innymi dlatego, że był w stanie przeniknąć przez chmury. Jednocześnie jednak stary standard ma bardzo słabą przepustowość (około 10 Mbit/s).

Satelita PTD-3 z szybkim łączem danych (Źródło: terranorbital)
Satelita PTD-3 z szybkim łączem danych (Źródło: terranorbital)

Satelita ze zdumiewającym laserowym transferem danych

Według Terran Orbital ta nowa technologia pozwoli satelitom przesyłać terabajty danych przy każdym przejściu nad stacją naziemną. Ponadto umożliwi znaczne postępy w istniejących technologiach, w tym w kosmicznych systemach obserwacji Ziemi i radarach z syntetyczną aperturą.

Ukończenie łącza o przepustowości 200 gigabitów na sekundę jest zarówno monumentalne, jak i rekordowe. Terran Orbital jest zaszczycony, że współpracował z NASA podczas tej przełomowej misji i jest wdzięczny MIT Lincoln Laboratory za wsparcie. Nie możemy się doczekać kolejnej współpracy z NASA i MIT Lincoln Laboratory nad przyszłymi projektami, ponieważ dalej chcemy bić rekordy w kosmosie.

Marc Bell, współzałożyciel, prezes i dyrektor generalny Terran Orbital