Stonoga (źródło: Pixabay)
Stonoga (źródło: Pixabay)

Robotyczna biegająca stonoga poradzi sobie w każdym terenie

Naukowcy z Atlanty opracowali robotyczną stonogę, która pozbawiona jest czujników. Mimo to doskonale radzi sobie na różnorodnych powierzchniach i terenach. Gdzie zostanie wykorzystana?

Robot inspirowany stonogą

Zespół naukowców z Georgia Institute of Technology opracował robotyczną stonogę, która została zainspirowana naturalnie występującym zwierzęciem. Organizm ten jest o tyle ciekawy, że do jego płynnego i szybkiego poruszania się nie wystarcza działanie wielu nóg, a całego ciała. Okazuje się, że wyposażony w wiele odnóży skorupiak praktycznie przestanie się przemieszczać, gdy w ruchu pozostaną jedynie kończyny.

Dzięki tej żywej inspiracji badacze zdołali opracować model robota, wyposażonego w wiele nóg. Dzięki takiemu oprzyrządowaniu maszyna może poruszać się po różnorodnych powierzchniach, również nierównych, a przy tym jest pozbawiona czujników oraz sterowania. Jak twierdzą twórcy, wynalazek mógłby się dzięki temu sprawdzić w kosmosie, ale i na Ziemi podczas poszukiwań ratowniczych lub w rolnictwie.

Robotyczna stonoga (źródło: Georgia Institute of Technology)
Robotyczna stonoga (źródło: Georgia Institute of Technology)

Robo-stonoga przeciwdziała już chwastom

Podczas tworzenia robo-stonogi powstała teoria, która wskazuje, że z każdą kolejną parą nóg maszyna jest w stanie poruszać się w coraz trudniejszych środowiskach. Taka metoda pozwala na to, aby robot pozbawiony był czujników, gdyż w przypadku zachwiania się lub natrafienia na przeszkodę, jego wsparciem będą inne odnóża.

Testy działania bezczujnikowego sprzętu zostały wykonane w sztucznie stworzonym terenie laboratoryjnym, który naśladował naturalne środowisko. Początkowo robo-stonoga otrzymała 6 nóg, jednak z każdym kolejnym sprawdzianem ich liczbę zwiększano o kolejne dwie. W taki sposób naukowcy zdołali stworzyć robota o 16 nogach, który z każdą kolejną parą odnóży poruszał się jeszcze zwinniej niż wcześniej. Maszyna została także przetestowana w naturalnym terenie.

Jak wynika z najnowszych informacji, planowane jest wdrożenie sprzętu do rolnictwa. Jego zadaniem będzie pozbywanie się chwastów na polach w miejscach, gdzie specjalne preparaty są nieskuteczne. Prace nad wynalazkiem będą kontynuowane.