Ostatnie dokonania firmy BT mogą okazać się rewolucją w gałęzi dostaw medycznych. Największy w Wielkiej Brytanii operator sieci komórkowej połączył siły ze specjalistami w dziedzinie dronów, czyli Skyfarer i Medical Logistics UK. Wszystko po to, aby przeprowadzić pierwszy test medycznej dostawy za pomocą drona, przy wykorzystaniu własnej sieci BT Powers.
Pierwsza dostawa medyczna przy pomocy drona
Wspomniany test mógł odbyć się dzięki wykorzystaniu Beyond Visual Line of Sight (BVLOS). Umożliwia on dronom przemieszczanie się na większe odległości, w ten sposób skracając czas dostawy, ale także znacząco redukując koszty transportu drogowego. Dron wykonujący dostawę medyczną pokonał odcinek o długości 32 km, pomiędzy Szpitalami Uniwersyteckimi Coventry i Warwickshire. Warto nadmienić, że robił to, będąc w skomplikowanej przestrzeni powietrznej, w pobliżu obszarów miejskich, w sercu Wielkiej Brytanii.
W sumie przeprowadzono 130 lotów, które odbyły się bez żadnych usterek, czy też awarii. Drony przeleciały łącznie ponad 1900 km. Odległość tę możemy porównać do lotu z Londynu do Afryki Północnej. Co ważne, 220 km pokonano w ciągu jednego dnia.
Same prace nad projektem rozpoczęły się już w październiku 2022 roku i były możliwe dzięki rozwiązaniu łączności dronów BT. Rozwiązanie to oparte na sieci mobilnej EE należącej do BT, umożliwia efektywną i bezpieczną komunikację podczas misji.
Nie tylko tanio, ale również ekologicznie
W czasie przeprowadzania prób, Skyfarer dokonał również oceny oszczędności emisji dwutlenku węgla. Otrzymane dane wykazały, że zmniejszyła się ona o 99,98% w porównaniu z samochodem dostawczym pracującym na silniku diesla oraz o 90,5% w porównaniu z samochodem elektrycznym.
Ten eksperyment pokazuje, że drony mogą robić więcej niż tylko dostarczać dobra konsumpcyjne, mają potencjał, aby pomóc ratować życie. Etc. chce być częścią tej zmiany: używanie dronów do dostarczania medycznych zaopatrzeń w przyszłości może złagodzić rosnące naciski na system opieki zdrowotnej, gdzie istnieje coraz większa potrzeba, aby szpitale otrzymywały i transportowały wrażliwe na czasowe medyczne zaopatrzenie i próbki.
Tom Guy, Dyrektor Zarządzający w Etc.
Jeśli natomiast brać pod uwagę oszczędność, to wykorzystanie dronów medycznych do transportu leków może, według najnowszych prognoz, przynieść oszczędności rzędu 4 miliardów funtów do 2030 roku.